Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği'nin Türk dış ticareti üzerine etkisi
The effect of the customs union between Turkey and European Union on Turkish foreign trade
- Tez No: 292995
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Küreselleşme süreci ile dünyada artan rekabet ortamı, ülkelerin bu rekabetin dışında kalmamak amacıyla, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında bütünleşmelerin oluşturulmasına yol açmıştır. Ülkelerin uluslararası ticarette daha büyük kazançlar ve daha büyük pazarlara ulaşabilmelerini sağlayan bütünleşmeler, ülkelerin dış ticaretten kazançlarını artırmalarını sağlamıştır. Bu düşünce ile Türkiye, Avrupa Birliği'ne üye olmak istemiş, 1996 yılında Gümrük Birliği'ne katılmıştır. Gümrük Birliği antlaşması ile birlikte Türkiye'nin dış ticaret açığının arttığı gözlemlenmiştir. Bu çalışma, Gümrük Birliği'nin Türkiye'nin Avrupa Birliği ile karşılıklı ticaret akışının üzerindeki etkilerini genişletilmiş çekim modeli kullanarak panel veri analizi çerçevesinde incelemektedir. Gümrük Birliği'ne katılımın, Türkiye ve Birlik arasında özel bir ticari ilişki yaratıp yaratmadığı değerlendirilmiş ve Gümrük Birliği'nin, Türkiye'nin dış ticareti üzerinde özel bir katkısı olmadığı görülmüştür. Türkiye ile AB arasındaki ticaret, coğrafi yakınlık ve satın alma gücü ile ilişkilidir. Bir diğer sonuç göstermektedir ki Türkiye, coğrafi olarak yakın olduğu ülkelerle ticari ilişkileri geliştirerek, önemli kazançlar sağlayabilecektir.Anahtar Sözcükler : (1) Gümrük Birliği Teorisi (2) Panel Veri Analizi (3) Çekim Modeli
Özet (Çeviri)
Increased competition in the World with globalization process has led to integrations between developed and developing countries with the aim of not staying out of this competition. The integrations which allowed countries to obtain greater gains in international trade and to access to greater markets led countries to increase their earnings in foreign trade. Together with this idea Turkey wanted to be member of EU and joined to Customs Union in 1996. It was observed that with Customs Union agreement Turkey?s trade deficit has increased. This study analyses the impacts of Customs Union on Turkey?s mutual trade flow with EU by using extended gravity model in the framework of panel analysis. It has been analysed that whether participation to Customs Union has created any special trade relationship between Turkey and Union or not and it was found out that Customs Union had no special contribution to Turkey?s foreign trade. The trade between Turkey and EU is related to geographical proximity and purchasing power. Another result has shown that Turkey can obtain significant gains by developing trade relationships with countries of geographical proximity.Key Words : (1) Theory of Customs Union (2) Panel Data Analysis (3) Gravity Model