Gümrük Birliği'nin Türkiye dış ticareti üzerine etkileri
Customs union effects on Turkey's foreign trade
  1. Tez No: 111353
  2. Yazar: HASAN TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET 1 Ocak 1996'da AB ile yapılan Gümrük Birliği Antlaşması, Türkiye ekonomisi üzerinde çeşitli etkiler yaratmıştır. Türkiye'nin daha hızlı ve dengeli sanayileşmesini sağlamak, AB'nin oluşturduğu pazardaki ticaret arttırıcı etkiden istifade ederek daha hızlı ve sürdürülebilir kalkınmayı mümkün kılmak amacıyla yapılmış bir antlaşmadır. Gümrük Birliği, Türkiye'nin 1963 Ankara antlaşmasının süreçte bir sonucu olup, AB'nin siyasal entegrasyona giden yolda oluşacak pozitif etkilerden Türkiye'nin de istifade etmesini amaçlamaktadır. Gümrük Birliği' nin yürürlüğe girmesiyle birlikte, Türkiye dış ticaretinde özellikle ithalat ve ihracat kalemlerindeki değişmelerin, Gümrük Birliği öncesine göre Türkiye ekonomisine amaçlanan artı değerleri katmadığı görülmektedir. Bunun sebepleri arasında Avrupa Birliği' nin Pazar yapısı ve Türkiye'deki enflasyondan kaynaklanan etmenler, sürekli yaşanan devalüasyonlar nedeniyle ithalat- ihracat arasındaki olumsuz farkın giderek artarak ödemeler dengesinde dengesizliği doğurması sayılabilir. Bunun yanı sıra ithalattaki artışın gelişmeyi sağlayacak yatırım malları ithalatından değil de, tüketim mallan ithalatındaki devamlı artış; gelişmeyi durdurucu etki yaratmaktadır. Bunun yanı sıra kaynakların optimum kullanılmaması ve konvertbl paraların Türk Lirası'nı dışlaması da amaçlanan etkinin gerçekleşememesinde etkilidir. Türkiye'nin daha hızlı ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlaması başta ithalat rejiminde yapısal kararlar almasına bağlıdır. Yüksek iç ve dış borç faizleri yeniden borçla finanse edilmemelidir. Alınan krediler ve özelleştirmeden elde edilen gelirler KOBİ'ler için sıkı devlet denetimiyle kullandırılmalıdır. AB'den daha hızlı büyüyen bir pazar yapısına sahip olan Türkiye'nin ürün çeşitlendirmesine gitmesi bu bağlamda önemlidir. Türkiye için öncelikli hedef enflasyonla mücadele edilmesi olmalıdır. Enflasyon düşürülürken oluşacak artı işsizlik KOBİ'lere verilerek yüksek denetimli kredilerle azaltılabilecektir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In l'st January of 1996 Custom Union agreement, made with Eurepean Union, has created various effect on Turkish Economy. To provide faster and more blanced industrilization of Tukish Economy it is on agreement made possible for faster and continual development profiting from trade increasing effect in the market formed by Eurepean Union. Custom Union is also a result of 1963 Ankara Agreement of Turkey and also is aming of benefiting of Turkey from possitive effects to be occured on the way to political integration of European Union. With going into effect of Custom Union, in Turkish froing trade changes in espacially import and export goods are seen not to add positive values aimed in Turkish economy acording the position before Custom Union. In its reasons market form of European Union and factors originating from infilation in Turkey, because of devalation with the gradually increase of negative diference between import-export and unstable payments can be counted. Nevertheless non using of sources optimum and also convertible moneys, those reject Turkish Liras are effective on not coming true of intended effect. That providing faster and continual development for Turkey first depents on to take structural decisions in the system of exports. High interior and exterior interest of loan should not be financed with new loan. Taken credits and incomes, those are payed out from privatization must be used with firm government control for small and middle firms. Of Turkey, that has got a market state faster grown than European Union, first target for Turkey that must be struggled with devalation and inflation. While infilation being reduced extra unemployment to be occured will be reduced with high controlled credits to be given small and middle firms.