Ali Haydar Efendi'nin ?Dürerü'l-Hükkâm? adlı eserinin kaynaklarının tespit ve tahkîki (404-457 maddeleri)
A critical study on ?Dürerü?l-Hükkâm? by Ali Haydar Efendi (404-457 items)
  1. Tez No: 292996
  2. Yazar: ESRA KEMALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İslâm Hukuku'nun medenî hukuk alanında ilk kanunlaştırma örneğiMecelle'dir. Mecelle yalnız ülkemizde değil, Tunus, Irak, İsrail, Fas gibi birçok ülkenin de medenî hukukunun oluşmasında ilham kaynağı olmuştur. İşte bundan dolayı anlaşılabilmesi için Mecelle üzerine birçok şerh yazılmıştır. Çalışmamızın konusunu oluşturan Ali Haydar Efendi'nin ?Dürerü'l-Hükkâm Şerhu Mecelleti'l-Ahkâm? adlı eseri de Mecelle'nin en önemli şerhlerinden birisidir.Çalışmamız ?Dürerü'l-Hükkâm? adlı eserin icâre bahsi ile alâkalı bilgileri içeren 404-457. maddelerinin kaynaklarının tespit ve tahkîkinden oluşmaktadır. Kaynakların tespit ve tahkîkini yapmadan önce ilgilenenlerin metinden faydalanmalarını kolaylaştırmak amacıyla metni latinize ettik. Bunu yaparken mümkün olduğunca metnin aslına sadık kalmaya özen gösterdik.Tezimiz bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Bölüm kısımları çalışmamızın konusunu oluşturan maddelerin latinize ve tahkîk edilmesiyle meydana getirilmiştir.Çalışmamızın amacı zikrettiğimiz bölümün latinize ve kaynaklarınıntahkîk çalışmasını yaparak İslâm Hukukçularının ve İslâm Hukukuyla ilgilenenlerin bu eserden faydalanmalarını kolaylaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Mecelle can be accepted as the first example of the canonization process of Islamic jurisprudence in the area of civil law. It also has been a source of inspiration in the formation civil law altogether. It is not only popular and used in Turkey but most of the Islamic world such a Tunusia, Irak, Israil, Morocco and some others places. So many commentaries which written were on it can show us the importance of Mecelle by itself Ali Haydar Efendi?s ?Dürerü?l-Hükkâm Şerhu Mecelleti?l-Ahkâm?, which was studied by us, is considered as one of the important commentary on it.Our work consist of the sources determination and verification of 404-457 items that is relevant with the magic part of ?Dürerü?l-Hükkâm? of hiswork. Before making the sources determination and verification, we latinize the text in order to make it easier those interested to benefit from the text. In doing so, we make an effort as much as possible to be loyal to the original text.We have given information about Ali Haydar Efendi?s Works in the introduction of our thesis. And we have made latinization and verificationwork of 404- 457 items in the main section as well.The aim of our study is to make it understandable for the student ofIslamic jurisprudence and the reader study who interest which Islamic law tobenefit from this book by making latinization and verification work of thesection that we said previously.