Muhammed Hamidullah ve tarihçiliği
Muhammad Hamidullah as a historian
  1. Tez No: 293018
  2. Yazar: CANAN KANBUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİ GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Muhammed Hamidullah (1908-2002) yirminci yüzyılın en önde gelen İslâm âlimlerinden birisidir. Kendisi İslâmî ilimlere bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmış olup pek çok alanda eserler vermiştir. İslâm Tarihi alanında değerli eserler kaleme almış olan müellif, İslâm Tarihine yaklaşımı, metodu ve çalışmalarıyla dikkat çekmektedir.İslâm Tarihi çalışmalarında Kur'an ve sünnet temelli bir yaklaşıma sahip olan yazar, kaynaklarının çeşitliliği ve bunları değerlendirmesi ile titiz bir araştırmacılık örneği sergilemektedir. Tarihî mekânları yerinde inceleyerek şahsî gözlemlerini de çalışmalarında kaynak olarak kullanması onun orijinal yönlerindendir.Tarihî olayları değerlendirmede durumun tüm yönleriyle ortaya koyulmasına gayret eden Hamidullah, pek çok ilim dalından yararlanmakta ve bilimsel bir üslupla konuları ele almaktadır. İslâm Tarihine önemli katkılarda bulunmuş olan müellif, şahsiyeti ve çalışmalarıyla pek çok kimseyi etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Muhammad Hamidullah (1908-2002) is one of the most prominent Islamic scholar of the twentieth century. He has approached Islamic sciences with a holistic perspective and worked in many field of İslamic sciences. Especially in the field of Islamic History the author had written valuable works and draws attention with his studies, method and approach to Islamic History.In his studies of Islamic History, the author?s approach based on Quran and Sunnah. With the diversity of his sources, and assessment of them the author presents an example of a meticulous researcher. Using personal observations as a resource by examining the historical places is one of the original aspects of him.In the analyzing historical events Hamidullah makes an effort to put forth all aspects of the situation, takes advantage of many branches of science and discusses the issues with a scientific style. The author who made ??important contributions to History of Islam, influenced many people with his works and personality.