Muhammed Hamidullah ve çağdaş hadis araştırmalarındaki yeri
Muhammad Hamidullah and his position in modern hadith studies
  1. Tez No: 228335
  2. Yazar: HALE ÇERÇİBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZAFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Muhammed Hamidullah XX. yüzyılın en önemli Müslüman araştırmacılarından biridir. Sergilemiş olduğu ilmî tavrıyla o, ne klasik ne de moderndir. Bilakis sentezci bir kişiliğe sahiptir. Dolayısıyla özgün bir araştırmacıdır. Çok sayıda kitap ve makalesi bulunmaktadır. Her ne kadar çağdaşları tarafından bazı ciddi eleştiriler alsa da İslam araştırmalarında oldukça etkilidir. Özetle hayatı ve ilmî kişiliği akademik bir çalışmada incelenmesi gerekmektedir.Buna göre tezin ilk bölümü Hamidullah'ın hayatı, ilmî kişiliği ve eserleri hakkındadır. İkinci bölüm ise peygamber tasavvuru, hadis anlayışı ve çağdaş hadis araştırmalarındaki yeri ile ilgilidir. Ona göre hadis ve tarih arasında bir benzerlik söz konusudur. Bu nedenle hadislere de tarihi tenkit metodunu uygulamaktadır. Hadisleri resmî/gayri resmî belgeler ve sahabenin Hz. Peygamberin söz ve fiilleriyle ilgili nakilleri olmak üzere iki kısma ayırmaktadır. Bilhassa hadis tarihi ile ilgilenmektedir (hadislerin yazımı ve tedvini). Oryantalistlerin iddialarını çürütmek için de en eski kolleksiyonlar ve belgelere ulaşmaya çalışmaktadır. Bu açıdan el-Vesaiku's-Siyasiyye ve Sahife-i Hemmam İbn Münebbih adlı eserleri önemlidir. Tüm bu nedenlerden ötürü Hamidullah'ın biyografisi, hadis anlayışı ve çalışmaları üzerinde düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
Muhammad Hamidullah is one of the most important Muslim scholars of XX. century. Because of his scholarly attitude, he is neither classic nor modern. On the contrary he has got a synthesist personality. So he is an original scholar. He has got lots of books and articles. However some people critisized him seriously in his time, he has been so effective about Islamic studies. In brief his biography and his scholarly personality must be studied in an academic work.So the first section of our thesis is deal with Hamidullah?s biography, his scholarly attitude and his works. The second section is about his understanding of the Prophet and hadith and his position in modern hadith studies. According to him there is a similarity between hadith and history. He applies historical critique method to the hadiths. He divides hadiths into two groups: 1- formal and informal documants, 2- companions? narrations about Prophet?s sayings and deeds. In particular, he considers history of hadith (especially writing and compilation of hadith). He tries to reach the oldest collections, documants, etc. Because he wants to disprove arguments of orientalists absolutely. Therefore his books `Al-Watha?iq al-Siyasiyyah? and `Sahifah Hammam Ibn Munabbih by Hammam Ibn Munabbih? are important. Because of all these reasons Hamidullah?s biography, his hadith view and works must be considered.