?1, ?2 Yakın-halkaların regülerliği üzerine
On regularity of ?1, ?2 near-rings
  1. Tez No: 293078
  2. Yazar: ESRA PINAR AKKAYMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN OSMAN ATAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümlerde çalışmayla ilgili literatür ve temel bilgiler verildi. Üçüncü bölümde ?1 ve ?2 yakın-halka kavramlarının birbirleriyle ve regüler yakın-halkalarla ilişkileri incelendi. Dördüncü bölümde yakın-halkalarda bi-ideallik, bi-regülerlik kavramlarının birçok farklı yakın-halka çeşitleriyle ilişkileri irdelendi. Orijinal bir çalışmadan oluşan beşinci bölümde, ?1 yakın-halkaların regüler yakın-halkalarla çeşitli ilişkileri elde edildi. Ayrıca, bir yakın-halkanın ?1 alt yakın-halkası tanımlanmış ve çeşitli özellikleri ispatlanmıştır. ?1 ve ?2 alt yakın-halkaların yakın-halka homomorfizmi altında özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The literature and basic informations about the study have been given in the first and second chapters. In the third chapter, the relations of ?1 and ?2 near-ring concepts with each other and regular near-rings have been examined. In the fourth chapter, the relations of the concepts of bi-idealness, bi-regularness in near-rings with a lot of different near-ring kinds have been investigated.In the fifth chapter, which consists of an original study, various relations of ?1 near-rings with regular near-rings have been obtained. Furthermore, ?1 subnear-ring of a near-ring has been defined and its various propertics have been proved. The features of ?1 and ?2 subnear-rings have been researched under near-ring homomorphism.