Suda çözünen metal tuzları
Water soluble metal salts
- Tez No: 293160
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANDAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Suda Çözünen Metal Tuzları? isimli tez çalışması beş ana bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde porselen malzemenin tanımına, tarihçesine yer verilmesinin yanında malzemenin teknik, kimyasal özellikleri ve şekillendirme, dekor, pişirim gibi temel oluşum aşamalarından bahsedilmiştir.İkinci bölümde, çalışmanın esas konusu olan suda çözünen metal tuzlarının, renklendiricilerin neler olduğu ve bu renklendiricilerin kimyasal özelliklerinin yanı sıra birbirlerinin ve bünye üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu bölümün temel kaynağı Prof. Arne Ase' ye ait ?Watercolour on Porcelain? adlı kitabıdır. Yine bu bölümde konuyla ilgili çalışmaları olan sanatçılar ve eserleri araştırılmıştır.Üçüncü bölümde renklendiriciler ile hazırlanan çözeltilerin bünye üzerine uygulanması sırasında kullanılan tekniklerden ve uygulama aşamalarından, yardımcı malzemelerden söz edilmiştir.Dördüncü ve beşinci bölümlerde tüm bu ön araştırmaların sonucunda yapılan deneyler ve deney sonuçlarının çalışmalar üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
My thesis which is titled as ?Water Soluble Metal Salts? consists of five chapters.First chapter gives a definition and brief history of porcelain and also technical and chemical features of it. Also other basic formation stages like shaping, decorating and firing processes are mentioned.Second chapter includes results of our research on water soluble metal salts, colourants and effects of these substances on each other and porcelain. Main source for this chapter is the referenced book of Professor Arne Ase, ?Watercolour on Porcelain?. Moreover, artists who worked on the subject and their artworks are listed in this chapter.Third chapter mentions techniques used for applying solutions prepared by these colourants on porcelain body, and contributory materials during application.In the fourth and fifth chapters, one could read about all my experimental works, and how these works are affected by the practices described in preceding chapters.?