Periodontitisli ve sağlıklı bireylerde dişeti oluğu sıvısı mmp-1, MMP-3 ve TIMP-1 değerleri ile subgingival periodontal patojen profili arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between gingival sulcus fluid mmp-1, MMP-3 and TIMP-1 levels and subgingival periodontal pathogene profile in healthy subjects and in subjects with periodontitis
  1. Tez No: 293220
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERHAN FIRATLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Periodontitis, destek bağ dokusu yıkımı ve alveol kemiği kaybıyla karakterize kronik inflamatuar bir hastalıktır. İlerleyişi biyofilm ile konak immünoinflamatuar yanıtı arasındaki ilişki ve buna bağlı kemik ve bağ dokusu homeostazında görülen değişiklikler ile karakterizedir. Periodontitisteki doku yıkımı, başta Aggregatibacter actinomycetemcomitans, Porphyromonas gingivalis, Tannerella forsythia ve Treponema denticola olmak üzere anaerobik bakterilere karşı gelişen doku yanıtına bağlı olarak gerçekleşir. Mikrobiyal kolonizasyonu takiben periodontal patojenler konak içinde prolifere olur ve dolaşımdaki immün hücrelerden immün yanıtlar gelişmesini stimüle ederler. Lokal mevcut hücreler proinflamatuar sitokinler, prostaglandinler, proteinazlar ve matriks metalloproteinazlar (MMP) üretmeye başlarlar. Mevcut çalışmalar Porphyromonas gingivalis ve proinflamatuar sitokinlerin insan dişeti fibroblastlarında ve Prevotella intermedia?nın insan periodontal ligaman hücrelerinde artmış MMP-1 ekspresyonuna neden olduğunu göstermektedir. Çalışmalarda Treponema denticola, Actinobacillus actinomycetemcomitans, Porphyromonas gingivalis ve Fusobacterium nucleatum gibi periodontal patojenlerin insan nötrofillerinde MMP-8 salınım ve aktivasyonunu artırdığı kanıtlanmıştır. Prevotella intermedia?nın insan periodontal ligaman hücrelerinde MMP-8 ekspresyonu ve aktivasyonunu artırdığı düşünülmektedir. MMP ve TIMP dengesindeki değişikliklerin periodontal yıkıma neden olduğu kanıtlanmıştır. MMP düzeylerinin periodontal hastalık ilişkisini desteklemeyen çalışmalar da mevcuttur. Aktif periodontal doku yıkımının olduğu alanlarda A.a, P.i, P.g, T.d ve diğer spiroketler gibi bakterilerin yüksek oranda izole edilmesi, bu bakterilerin periodontal patojenler olabileceğini desteklemektedir. Turuncu kompleks periodontal hastalığın erken dönemlerinde görülen patojenlerle kırmızı kompleks patojenleri arasında köprü vazifesi görür. Kırmızı kompleks ise periodontal hastalığın klinik değişkenleriyle olan yakın ilişkisi dolayısıyla mikrobiyolojik çalışmalarda özel bir alanda incelenmiştir. Çalışmamızda GAP'lı hastaların MMP-3 düzeylerinin yüksek seyrettiği ve hem KP hem de GAP'lı hastalarda yıkımdan sorumlu bakterilerin kırmızı kompleks bakterileri olduğu saptanmıştır. T. denticola, T. forsythia, P. intermedia ve F. nucleatum MMP-3 seviyleri ile pozitif korelasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a chronic inflammatory disease characterized by connective tissue and alveolar bone loss. Its progression depends on the changes in bone and connective tissue homeostasis and the imbalance of the biofilm and the host immunoinflammatory response. Tissue loss in periodontitis occurs because of the host response to subgingival anaerobic bacterias like Aggregatibacter actinomycetemcomitans, Porphyromonas gingivalis, Tannerella forsythia and Treponema denticola. After microbial colonization, periodontal pathogenes proliferate into the host and stimulate the immune response. Local cells begin to produce proinflammatory cytokines, prostaglandines, proteinases and matrix metalloproteinases (MMP). Previous data show that Porphyromonas gingivalis and proinflammatory cytokines in human fibroblasts, and Prevotella intermedia in human periodontal ligament cells, are responsible for the elevated levels of MMP-1 expression. It has been proved that Treponema denticola, Actinobacillus actinomycetemcomitans, Porphyromonas gingivalis and Fusobacterium nucleatum elevate MMP-8 expression and activation. It has been published that Prevotella intermedia may elevate MMP-8 levels in human periodontal ligament cells. The imbalance between MMP and TIMP (tissue inhibitors of matrix metalloproteinases) cause periodontal tissue degradation. There are some published researchs that don?t support the relationship between MMP levels and periodontal disease progression. In our study, it has been found that MMP-3 levels of patients with GAP are high and the microorganisms which are responsible of tissue destruction are the red complex bacterias. T. denticola, T. forsythia, P. intermedia and F. nucleatum show positive correlation with MMP-3 levels.