Yirminci yüzyıl sanatında tekstil yaklaşımlar
Textile approaches to the art of twentieth century
  1. Tez No: 293219
  2. Yazar: BURCU KİBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM R. TEMİR G.
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Sanat Tarihi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Art History, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
20. yüzyıl sanat akımları, modernizm süreciyle gelişen düşünsel deneyimler, sanatta yeni ifade biçimleri oluşturmuştur. Modernizmle başlayıp, Marcel Duchamp?ın hazır-yapıtlarıyla devam eden, sanatın kavramsal anlatımları, tekstile yönelik çalışmalara sanatsal nitelikler katmıştır. Sanat, giyime dönüştürülerek insan bedeni üzerinde boyut kazanmıştır. Sanat ve zanaat disiplinlerinin birbirlerini desteklemesi, tekstilin bir sanat objesi olarak, sergi alanlarında yer almasında etkin olmuştur. Sanatçıların ve tasarımcıların lif sanatına yönelik tekstil malzemeleriyle oluşturduğu dokuların, kumaşlarda ve giyimde kullanılması, tekstil ve modanın sanat ile yorumlanmasını sağlamıştır. Sanatçıların eserlerini, sanat giyim, lif sanatı ve serbest tekstiller ile oluşturmasıyla, tekstil sanatın içinde yer almıştır. Bu çalışma; Tekstil malzemelerini sanat yapıtına dönüştüren yöntemler, araçlar ve malzemelerle, eserlerine yansıtan sanatçıların ve tasarımcıların, kavramsal yaklaşımlarını içermiştir. 20. yüzyıl sanat akımlarının, kavramsal yaklaşımlarıyla, özgün anlatımlara erişen tekstilin, bir sanat objesi olarak algılanması savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Conceptual explanations in art which began with Modernism and has continued with the works of Marcel Duchamp's ready made has added artistic qualities for textile studies. Art gained dimension on human body by it was changed to wear. As a result of Art and craft disciplines support each other ,textile becomes as an art object on exhibition areas. The use of fabric and clothing materials for the textile as fiber art created by artists and designers in the textures, provides the interpretation of textiles and fashion by art. Textile has been involved in art by the work of artist which completed with art wear, fiber art, free textiles. This study; was a work of materials, methods and tools involved by the artists and designers who reflect conceptual approaches to their art works that transform textile materials to art objects. It was defended the perception of the textile which accessing the original narratives with conceptual approaches of the 20th century art movements, as an art object.