Tasarım ve strateji ilişkisinin tüketici elektronik endüstrisi üzerinden incelenmesi
Observation of design and strategy relationship through consumer electronics industry
  1. Tez No: 293226
  2. Yazar: ILGIM EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. TENGÜZ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışma, literatürdeki güncel teorik çalışmalar ile firmalar üzerinde yapılan çalışmalar üzerinden tasarımın kurumlarda uygulanan stratejik çalışmalarla olan ilişkisini irdelemeyi amaçlamaktadır.Çalışmanın ilk bölümünde çalışmanın amaç ve içeriği ile birlikte strateji kelimesinin tanımlaması yapılmıştır. Takip eden bölümde stratejik yönetim kavramı tanımlanarak güncel olarak irdelenen Porter, Mintzberg ve D'aveni'ye ait stratejik yönetim yaklaşımları incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise tasarım kavramını teorik düzeyde strateji ile birleştiren kavram ve çalışma alanları incelenmiştir. Bu bölümde tasarım yönetimi, tasarım düşüncesi, tasarım stratejisi ve stratejik tasarım kavramları tanımlanmış, birbirleri ile olan ilişkileri ve birbirlerinden ayrıldıkları noktalar irdelenmiştir. Bölüm sonunda ise tasarım ve stratejinin anlatılan kavramsal çalışmalar üzerinden nasıl ilişkilendirildiği açıklanmıştır.Dördüncü bölümde tasarım çalışma alanı ile ilişkileri olan ve strateji yönünden incelenmiş bazı çalışma alanları, bir sonraki bölüme temel oluşturma amacı ile tanımlanıp incelenmiştir. Bir sonraki bölümde ise kurumlarda tasarım çalışmalarını etkileyen kurumsal stratejiler, inovasyon stratejileri, rekabet stratejileri ve bilgi kazanım yöntemlerini etkileyen stratejik ortaklıklar incelenmiştir.Altıncı bölümde tasarım ve strateji ilişkisinin uygulamadaki örneklemelerine yer verilmiştir. Örnekleme için tüketici elektroniği sektöründe faaliyet gösteren Philips, Apple, Samsung ve Dell firmaları seçilmiştir. Örnekleme yapılırken firmaların yapı ve stratejik araçlar olarak birbirlerine göre farklılık göstermelerine öncelik verilmiştir.Sonuç bölümünde de teorik çalışmalar üzerinde yapılan incelemeler, firmalar üzerinde yapılan araştırmalarla birlikte yorumlanarak tasarımın kurumlarda uygulanan stratejiler için önemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work aims to identify the relationship between design and strategy through up-to-date theoretical works ans case studies done with consumer electronics companies.In the first section of the study, the aim and content of this work is defined and strategy is defined as it is a key word. In the following section strategic management concept is defined and timely works of Porter, Mintzberg and D?aveni are told.In the third section theoretical work on concepts and areas that combine design and strategy are told. In this section, design management, design thinking, design strategy and strategic design are defined. Also these concepts are examined through their similarities and differences. At the end of the section the link between design and strategy is explained through explained conceptual works.In the fourth section areas that have connection with design and are studied throuh strategy frame are explained to create a base for the next section. In the next section corporate strategies, innovation strategies, competitive strategies and strategical alliances as a base for knowledge transfer are explained as they affect design in corporations.In the sixth section case studies about design and strategy are exemplified. For exemplification firms that work on consumer electonics are selected; Philips, Apple, Samsung and Dell. Selection is done by considering corporations? difference on their infrastructure and strategic tools.In the final section examination done on theoretical studies and case studies are concluded to stress importance of design in corporate strategies.