Amerikan sinemasına egemen mutlu son ideolojisi
The dominant happy end ideology in American Cinema
  1. Tez No: 293280
  2. Yazar: HİLAL SÜREYYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAGIP TARANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZETAmerikan Sineması Hollywood demektir. Hollywood da Amerika. Dünya üzerinde sineması ile bu denli bütünleşen başka hiçbir ülke yoktur. Amerikan zihniyeti ile paralel biçimde sineması da hiçbir olgu ya da yargıyı dışlamaz ve işte böyle bir yaklaşım sayesinde, ülkede Hollywood'un yani ABD'nin bakış açısına aykırı izlenimi veren onca bağımsız filme varolma şansı verilmekte, zaten bu sayede de egemen olanın hiçbir zaman yıkılmaması, alaşağı edilmemesi garanti altına alınmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekte egemen olan; kucaklayıcı, bireylerini her koşulda anlayışla karşılayan, onları yücelten, hep ikinci bir şansları olduğuna inandıran ve en önemlisi sürekli umut aşılayan bu ideolojidir. Bu ideolojinin kilitlendiği tek hedef Amerikalı olmanın ve Amerikan yaşam tarzını benimsemenin bir bireyin başına gelebilecek en iyi ve bildiğiniz ulvi şeylerin tümünden daha kutsal olduğuna duyulan inançtır. Ve Hollywood bu yolda olan biten her şeyin meşru kılınması dolayısıyla kitlenin onay verip her şeye rıza göstermesi için bu ideolojiyi büyük bir özen ve ciddiyetle aralıksız yeniden üretmektedir.Amerikan kültürünü diğer bütün araçlardan çok filmler şekillendirmektedir. Kahramanlarının çoğunu onlara filmler kazandırmakta ve Amerikan değerlerinin tanımlanmasında büyük rol oynamaktadır. Aşkı ve hayatı anlamlandırmalarına, iyi çocuklarla kötü çocukları ayırt etmelerine yardımcı olmaktadır. Hollywood filmleri diğer unsurların hepsinden çok Amerikan rüyası yaratmış ve sonra da dünyanın dört bir yanına ihraç etmiştir. Amerika Birleşik Devletleri'nde tüm devlet kurumlarının yöntem ve çalışmaları Amerikan kaderine hizmet etmektedir. Hollywood da bu kurumların içinde Amerikan rüyasını, dünyanın belki de en büyük illüzyonunu, çok başarılı bir şekilde üreten ve hem Amerika'da hem de dünyanın diğer birçok ülkesinde pazarlayan kurumların başında gelmektedir.Bu çalışmada amaçlanan Hollywood'u kötülemek ya da karalamak hatta eleştirmek şeklinde anlaşılmamalıdır. Asıl yapılmak istenen Hollywood üzerinden bir ulusu, bir zihniyeti okuyabilmek ve anlayabilmektir. Bizlere sinemasıyla bu verileri sağlayan ve bu denli kapsamlı bir çözümleme olanağı sunabilen başka bir ülke yoktur. Bu açıdan bakılırsa yapılmak istenenin Amerikan sinemasının, yani Hollywood'un bir ülke sineması olarak incelenmesinden çok, Amerika Birleşik Devletleri'nin tüm kodunun Hollywood üzerinden okunabilecek olmasının ısrarla altının çizilmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe word `Hollywood? refers to the film industry of The United States of America and there are no better terms available to describe the US itself. The country and its cinema act as a unit, and the American mentality does not cast out any concept or opinions which also enables producing many so-called independent films. This actually helps keep preeminence of Hollywood; the mainstream. This is the dominant ideology of United States that embraces and praises the individual, makes people believe in second chances, and spreads hope to all. The aim is to make everyone grasp very clearly that being an American, living the American way is the best thing that could happen to anyone, and the faith that comes along with it is the most sacred. Hollwood constantly reproduces the ideological goods such as movies with such care and delicacy in order to be able to get the confirmation and ratification it needs from the people.Movies have shaped the American culture more than any other forms. Heroes are made and american values are defined in movies. They help people understand life itself, interpret all kinds of emotions such as love, and distinguish good guys from the bad guys. Hollywood has created and reflected the best image of the American dream in US and around the world. All American institutions and organizations are meant to serve the American destiny that is divine. And when it comes to producing and marketing the American dream; the ultimate illusion in the entire world, Hollywood definitely can pull it off.Criticizing or bashing Hollywood is definitely not the intention. In this study, to be able to analyze and comprehend the mentality of a country through its cinema is what really trying to be accomplished. There is no other cinema that could provide us with such comprehensive information for a research. The whole study intends to underline the fact that decoding Hollywood is basically decoding the United States of America.