Normal over rezervine sahip infertil hastalarda IVF-ICSI-ET Sikluslarında GnRH agonist uzun protokol ile gnrh antagonist protokolün karşılaştırılması
Comparison between gnrh agonist long protocol and GnRH antagonist protocol in IVF-ICSI-ET cycles of infertile patients having normal ovarian reserve
- Tez No: 293285
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TURAN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Normal Over Rezervine Sahip İnfertil Hastalarda IVF-ICSI-ET Sikluslarında GnRH Agonist Uzun Protokol İle GnRH Antagonist Protokolün KarşılaştırılmasıAmaç: Normal over rezervine sahip infertil hastalarda rekombinant FSH (rFSH) kullanılarak kontrollü overiyan stimülasyon yapılan IVF-ICSI-ET sikluslarında, GnRH agonist uzun protokol ile fleksible multidoz GnRH antagonist protokolü karşılaştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinin Yardımla Üreme Merkezi Ünitesinde 01.01.2007 ? 01.03.2010 tarihleri arasında kontrollü over stimülasyonu (KOS) için rekombinant FSH kullanılmış ve sonrasında IVF-ICSI-ET uygulanmış 1765 hastanın dosyaları retrospektif olarak taranarak kullanıldı. 649 hastaya rekombinant FSH ile GnRH agonist long protokol uygulanmış olduğu tespit edildi. 249 hastaya ise rekombinant FSH ile fleksible multidoz GnRH antagonist tedavisi uygulandığı tespit edildi. Belirlenen kriterlere uyan 121 rekombinant FSH ile GnRH agonist uzun protokol uygulanan hasta ve 53 rekombinant FSH ile fleksible multidoz GnRH antagonist protokol uygulanan hasta olmak üzere, toplamda 174 hasta çalışmaya dahil edildi. Seçilen hastaların dosyalarından gerekli bilgilere ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Comparison between GnRH Agonist Long Protocol and GnRH Antagonist Protocol in IVF-ICSI-ET Cycles of Infertile Patients Having Normal Ovarian ReservePurpose: In this study, we aimed to compare GnRH agonist long protocol and flexible multidose GnRH antagonist protocol for infertile patients having normal ovarian reserve in IVF-ICSI-ET cycles, on which controlled ovarian stimulation was carried out by use of recombinant FSH (rFSH).Material and Method: In our study, medical files belonging to 1765 patients who were subjected to controlled ovarian stimulation (KOS) by use of recombinant FSH and afterwards to IVF-ICSI-ET in Çukurova University, Faculty of Medicine, Balcalı Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic, Assisted Reproduction Center between the dates 1st of January, 2007 and 1st of March, 2010 were retrospectively analyzed. As a result of the examinations on the files, 649 patients were determined to be subjected to GnRH agonist long protocol by use of recombinant FSH, while 249 patients were subjected to flexible multidose GnRH antagonist treatment with recombinant FSH. As a result, a total of 174 patients, 121 of which were subjected to KOS with GnRH agonist long protocol by use of recombinant FSH and 53 of which were subjected to KOS with flexible multidose GnRH antagonistprotocol by use of recombinant FSH, were included in the study. Necessary information were received from the medical files recorded for the patients selected.