Acil servisten dahiliye yoğun bakıma yatan hastalarda tiroid hormon düzeyleri ile mortalite arasındaki ilişki
The relationship between the thyroid hormone levels and the mortality of the inpatients admitting in internal medicine intensive care unit from emergency service
- Tez No: 293286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SEBE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Acil Servisten Dahiliye Yoğun Bakıma Yatan Hastalarda Tiroid Hormon Düzeyleri İle Mortalite Arasındaki İlişkiAmaç: Yoğun bakımda yatan yaşlı hastalarda mortalite oranı oldukça yüksektir. Bu çalışmada dahiliye yoğun bakıma yatan 55 yaş üstü hastaların mortalitesini tahmin etmede yardımcı olan tiroid hormonları ve glasgow koma skalası, akut fizyoloji ve kronik sağlık değerlendirmesi II, basitleştirilmiş akut fizyolojik skor II, kullanılarak bunların birbirleriyle olan ilişkisi saptanmaya çalışıldı.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 48'i (% 65,8) erkek, 25'i (% 34,2) kadın olmak üzere toplam 73 hasta alındı. Hastalarda mortaliteyi tahmin etmek için kullanılan belirteçler olarak; yaş, akut fizyoloji ve kronik sağlık değerlendirmesi II, basitleştirilmiş akut fizyolojik skor II, glasgow koma skalası, serumda lökosit sayısı, hemoglobin, c reaktif protein, serbest triiyodotironin, serbest tiroksin, tiroid stimüle edici hormon, protrombin zamanı, aktive parsiyel tromboblastin zamanı, albumin, ferritin belirlendi.Bulgular: Eksitus ve taburcu olan hastalar arasında yaş ortalaması istatistiksel olarak anlamlı değildi. Ortalama yatış süresi ise anlamlı bulundu.Prognostik belirteçlerinden, akut fizyoloji ve kronik sağlık değerlendirmesi II, lökosit sayısı, c reaktif protein, protrombin zamanı, serbest triiyodotironin, serbest tiroksin, tiroid stimüle edici hormon ve hemoglobin'in istatistiksel olarak mortalite ile ilişkisi bulunamadı. Ferritin, aktive parsiyel tromboblastin zamanı, glasgow koma skalası, basitleştirilmiş akut fizyolojik skor II'nin yüksekliği ve albümin düşüklüğü ile mortalite arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu.Sonuç: Dahiliye yoğun bakım ünitesi'ne yatan 55 yaş üstü hastaların mortalite tahmininde; basitleştirilmiş akut fizyolojik skor II, glasgow koma skalası, ferritin, albümin, aktive parsiyel tromboplastin zamanı, ölçümlerinin kullanılabileceği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between the Thyroid Hormone Levels and The Mortality of the Inpatients Admitting in Internal Medicine Intensıve Care Unit From Emergency ServiceObjectives: The mortality level among the aged inpatients staying in the intensive care unit is considerably high. Here in this study, it was aimed to define the thyroid hormones that help in estimating the mortality of the older patients (over 55) staying in internal intensive care unit and the correlations between by using glasgow coma scale, acute physiological and chronic health evaluation II, Simplified Acute Physiological Score II.Materials and Method: 73 patients, being 48 men (65.8 %) and 25 women (34.2 %), were used in the study. The determinants used in estimating the mortality among the patients were defined follows; age, acute physiological and chronic health evaluation II, simplified acute physiological score II, glasgow coma scale , the leukocyte count in serum, hemoglobin, c reactive protein, free triiodothyronine, free thyroxin, triode stimulating hormone, prothrombin time, active partial thromboblastin time, albumin, ferritine.Findings: the average age among the exitus and discharged patients was not statistically significant. However, the average length of stay in hospital was meaningful.No statistical relation was found between the prognostic determinants of acute physiological and chronic health evaluation II, leukocyte count, c reactive protein, prothrombin time, free triiodothyronine, free thyroxin, throid stimulating hormone and hemoglobin with the mortality. Statistically significant relation was observed between mortality and high levels of Ferritine, active partial tromboblastin time, glasgow coma scale, simplified acute physiological score II and low levels of albumin.Conclusions: It was determined that the measurements of simplified acute physiological score II, glasgow coma scale, ferritine, albumin and active partial thromboblastin time may be used in the prediction of mortality of aged inpatients staying in internal medicine intensive care unit.