Alt ekstremite cerrahisinde kombine spinal epidural blok uygulanan hastalarda, preoperatif gabapentinin postoperatif ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The investigation of the effect of the preoperative gabapentin on postoperative pain in the patients to whom combined spiral epidural anesthesia was implemented under the surgery of lower extremity
- Tez No: 293287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZETAmaç: Alt ekstremite cerrahisinde, Kombine Spinal Epidural Anestezi (CSEA) sık olarak uygulanmaktadır. Nöropatik ağrı ve kronik ağrıdaki etkinliği kanıtlanmış olan gabapentinin son zamanlarda preoperatif uygulamalarının postoperatif ağrıyı azalttığı bildirilmektedir. Bu çalışmamızda alt ekstremite cerrahisinde, kombine spinal epidural anestezi uygulanan hastalarda, preoperatif gabapentinin postoperatif ağrı ve yan etkiler üzerine etkileri araştırıldı.Gereç ve Yöntem: Etik Kurul onayı ve olguların yazılı onayı alındıktan, sonra çalışmamıza alt ekstremite cerrahisi uygulanan 18-65 yaş arası, ASA I-II? grubu olgular alındı. Olgular rastgele iki gruba ayrıldı. Grup 1'e (n=30) (Grup P); Spinal aralıktan % 0,5 levobupivakain (10-15 mg) ve fentanil (25 ?g) uygulandı. Postoperatif dönemde spinal blok kalktıktan sonra epidural aralıktan morfin (3mg) uygulandı. Grup 2; (n=30) (Grup G); Grup I'e ilave olarak preoperatif 1-2 saat önce 600 mg gabapentin uygulandı.Postoperatif dönemde hemodinamik veriler (SAB, DAB, KAH), ağrı skoru (VAS), sedasyon skoru, kaşıntı skoru, antihistaminik gereksinimi, ek doz analjezik gereksinimi ve diğer yan etkiler (bulantı, hipotansiyon, solunum depresyonu, EKG değişikliği, bradikardi) değerlendirildi.Bulgular: Grupların demografik özellikleri, hemodinamik parametreleri, operasyon süreleri, sedasyon skorları birbirine benzerdi. Postoperatif ağrı skorlarının (VAS) 30. dakika, 60. dakika, 18 ve 24.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPurpose: Combined Spinal Epidural Anesthesia (CSEA) is frequently implemented in the surgery of lower extremity. It has been reported that preoperative implementations of Gabapentin the activity of which was approved on neurophaeutic and chronicle pains reduce the postoperative pains. In this study, the effects of the preoperative implementations of gabapentin on postoperative pain and adverse effects were investigated on the patients who had combined spinal epidural anesthesia during the surgery of lower extremity.Material and Method: After the consent of the Ethics Committee and the written consent of the cases were taken, cases from ASA I-III aged between 18 and 65 who had surgery of lower extremity were taken into our study. The cases were classified into tow groups randomly. 0.5% levobupivakain (10-15 mg) and fentanile (25 ?g) were given to the group 1 (n=30) (Group P) from the spinal space. In the postoperative period, morphine (3 mg) was given from the epidural space after the spinal block was removed. 600 mg of gabapentin was given to Group 2 1-2 hours before in the preoperative period in addition to the Group 1.In the postoperative period, hemodynamic data (SAB, DAB, KAH), pain score (VAS), sedation score, pruritus score, the need of antihistaminic, the need of extra analgesic and the other adverse effects (sicchasia, hypotension, respiration depression, the change of EKG, bradycardia) were assessed.Results: The demographic features, hemodynamic parameters, the operation periods and sedation scores of the groups were similar.