Amerikan vatandaşı ve sosyal rol modeli oluşturulmasında Norman Rockwell illüstrasyonlarının katkısı ve irdelenmesi
Exploration of Norman Rockwell illustrations as an agent of designing American citizenship and social role model
- Tez No: 293292
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. KORKUT ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
İşlerinde yakalamış olduğu üstün başarı ile bulunduğu topluma yön vermiş bir illüstratör olan Norman Rockwell'in bıraktığı derin izlerin etkileri hala devam etmektedir. Bu durum, çağdaş Birleşik Devletleri ve vatandaşlarını anlamak adına sanatçının bir araştırma konusu olarak ele alınmasını zorunlu kılmaktadır. Buradan hareketle ortaya çıkan bu araştırmanın birinci bölümü, topluluk ve aidiyet gibi kavramlar ile şekillenen propaganda unsurunu ele alınmış ve imaj olgusunun önemli bir uzuv olarak kullanımı ile beraber kimlik inşası sürecindeki önemine yer vererek Norman Rockwell'i konumlandırmıştır. İkinci bölümde Rockwell'in hayatı, çalışma sistemi ele alınmış ve önemli eserleri alt başlıklar olarak değerlendirilmiştir. Son bölümde ise Rockwell'in illüstrasyonlarının toplumsal etkileri incelenmiş, A.B.D'nin kurgulanan toplumsal yapısı ve sansür ele alınmış ve Rockwell'in çok katmanlı kimliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Norman Rockwell is the foremost illustrator of U.S. in 20th Century whose renowned works gave direction to American culture, even tough echoes of Rockwell?s pieces endured until today. For understanding American society extensively, investigation and exploration of his life and art become utmost necessities. Hence very elemental concepts of culture such as society and belonging which are molded by mass propaganda mechanism with the utter importance of image making process must be analyzed thoroughly. During this deep probing journey also life story of Norman Rockwell becomes meaningful. Rockwell?s unique style, system and leading works should be explored. At the end U.S. social structure design and censorship are explained under the shadow of Rockwell legacy.