Lökomogenez'de yeni bir yaklaşım olarak ifadesinde artış gözlenen gen 4 (URG4)'ün sinyal iletim yolaklarındaki gen ekspresyonları ile korelasyonunun araştırılması
Leukomogenesis as a new approach to investigate the correlation between up regulated gene 4 (URG4) and signal transduction genes in leukemia
- Tez No: 293308
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Hematoloji, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Hematology, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, hücre döngüsünde fonksiyonel olan genlerin ve yeni onkogen adayı URG4'ün işlevsel rollerini, ekspresyon düzeyinde kantitatif olarak tanımlayarak, elde edilecek bulgulardan geliştirilecek olan gen ekspresyon profil modeli ile lökomogenezdeki değişimlerin araştırılması amaçlandı.Çalışmamıza 0-18 yaş aralığında 40 yeni tanı ALL-AML olguları ve 6 kontrol grubuna ait kemik iliği örnekleri çalışmamıza dahil edildi. Toplam RNA'ları elde edildikten sonra, komplementer DNA sentezleri gerçekleştirildi. Elde edilen cDNA'lar 96 kuyucuklu plate'lere uygun karışımlar hazırlanarak yüklendi ve LightCycler® 480 Gerçek Zamanlı RT-PZR'da kantitatif olarak değerlendirildi.T-ALL grubunda, CHEK1, URG4, CCNG1, CCNC, CDC16, KRAS, CDKN2D; Prekürsör B-ALL grubunda CCND2, ATM, CDK8, CHEK1, TP53, CHEK2, CCNG2, CDK4, CDKN2A, E2F4, CCNC, KRAS; AML grubunda CCND2, CDK6 genlerinde ekspresyon artışlarının anlamlı oldukları saptandı.Lökomogenezde sorumlu sinyal yolakları kısmen tanımlanmış olsa da, akut lösemi alt gruplarında anlamlı olarak saptanan yeni genetik belirteçler, akut lösemilerin erken tanı ve tedavisinde yeni protokollerinin geliştirilmesine olanak sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to the determine the profiles of cell cycle genes and a new candidate oncogene of URG4 which play role in leukemia, establishing the association between the early prognosis of cancer and the quantitation of genetic changes, and bringing a molecular approach to definite diagnosis.In this study, 40 newly diagnosed patients? with ALL-AML in the range of 0-18 years and 6 control group patients? bone marrow samples were included. Total RNA was isolated from samples and then complementary DNA synthesis was performed. The obtained cDNA?s have been installed 96 well plates after prepared appropriate mixtures and assessed with LightCycler ® 480 Real-Time PCR quantitatively.CHEK1, URG4, CCNG1, CCNC, CDC16, KRAS, CDKN2D genes in the T-ALL group,; CCND2, ATM, CDK8, CHEK1, TP53, CHEK2, CCNG2, CDK4, CDKN2A, E2F4, CCNC, KRAS genes in the precursor B-ALL group and CCND2, CDK6 genes in the AML group have shown significant increase in mRNA expression level.In the featured role of acute leukemia the regulating signaling pathways of leukomogenesis partially defined, although identification of new genetic markers in acute leukemia subgroups, will allow the development of early diagnostic and new treatment protocols.