Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi asistanları ve 6. sınıf öğrencilerinin üreme sağlığı hakkındaki bilgilerinin incelenmesi
The research of the knowledge of the assistants and the 6th grade students at Suleyman Demirel University Medical Faculty about reproductive health
- Tez No: 293334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NESİMİ KİŞİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Eğitimi, Family Medicine, Health Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, SDÜ Tıp fakültesi Asistanları ve 6. Sınıf öğrencilerinin üremesağlığı hakkında bilgilerini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Bu araştırma 256 kişiyeüzerinde uygulanmıştır. Çalışmaya 185 asistan ve 71 intern doktor katılmıştır.Çalışmamızda üreme sağlığı anketi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paketprogramına yüklenmiş ve verilerin analizi yapılmıştır. Analizde; frekans dağılımı,betimsel analiz, ki-kare testi ve anova testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the knowledge of the assisstants andthe 6th grade students at SDU Medical Faculty about reproductive health. It wascarried out on 256 people. 185 assisstants and 71 intern doctors attended the study. Areproductive health survey was carried out for the study. The acquired data wasloaded to SPSS 15.0 packaged software and analyzed. The frequency distribution,descriptive analysis, chi-square and anova tests were applied on the analysis. Thevalue of significance was determined under 0.05.At the end of the study, when the level of knowledge of the attendants aboutreproductive health, it is stated that the level of knowledge about; safety maternity islow, urgent obstetrics care is high, family planning is high, sexually transmitteddiseases and AIDS is high and reproductive health services for young people is low.It is stated that interns have more information than the assistant doctors aboutsexually transmitted diseases and AIDS.Most of the assisstant doctors claimed that they got information aboutreproductive health before their graduation from medicine faculty, however; theywere not given enough information about this subject during their assistanteducation.According to the research, the most two frequent subjects that the assistantdoctors attending the study and giving reproductive health education are respectivelysexually transmitted diseases, AIDS and contraceptionIt is stated that the assisstant doctors think that getting knowledge aboutreproductive health will be helpful for their working life.Unlike the intern doctors, assisstant doctors think family practitioners aremore responsible about reproductive health.A significant relation is not established between the attandants? reproductivehealth knowledge and their departments like preclinical, internal and surgical.It is stated that most of the assitant doctors working at branches responsiblefor reproductive health subjects, passed reproductive health adequacy limit point.