Tekrarlayan gebelik kaybında düşük molekül ağrılıklı heparin kullanımının gebeliğin seyri ve sonuçları üzerine etkisi
The effects of low molecular weight heparin application to the woman with recurrent pregnancy loss story on the period and the results of their pregnancies
- Tez No: 293335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKAN ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tekrarlayan gebelik kaybı; birbirini izleyen iki ya da daha fazla, 20. gebelik haftasından önce ve ya 500 gramdan daha az fetal ağırlıkta gebeliğin spontan olarak kabıdır. TGK olan kadınların çoğunda embriyonik veya erken fetal kayıp varken, az bir kısmında 14. gebelik haftasından sonra olur.Gebelikte phtılaşmaya eğilim fizyolojik olayların sonucudur. Trombofilik nedenlerin gebelik sürecine eklenmesi, gebeliğin seyrini olumsuz yönde etkilemektedir. Düşük, tekrarlayan gebelik kaybı, GHT, preeklamsi, ablasyo plasenta, IUGR, oligohidroamnios, IU ex fetus, erken doğum gibi sonuçlara neden olmaktadır. TGK, nedeni tanımlanabilen ve nedene yönelik tedavisi verildiğinde mevcut gebeliğin canlı doğum ile sonuçlanabildiği bir süreçtir.Bu çalışmada Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.D'na 2007 Ocak -010 Temmuz tarihleri arasında TGK öyküsü olup, tekrar gebe kalan ve gebeliğinin takibi için başvuran 180 hasta incelenmiştir. Hastalarda TGK tanısı araştırılmış ve trombofilisi olup DMAH verilen, trombofilisi olmayıp TGK nedeni bilinmeyen hastalar arasında da DMAH verilen ve verilmeyen olmak üzere üç guruba ayrılmıştır. Gruplar kendi aralarında gebeliğin seyri ve sonuçları açısından incelenmiştir. Gruplar sosyo-dermografik veriler açısından homojendi. DMAH'nin gebelikten önce ve gebeliğin saptanmasından sonra başlanması açısından düşük ve doğum oranları arasında istatistiksel olarak anlamları sonuçlara ulaşıldı. DMAH'nin gebelikten önce başlandığında gebeliğin doğum ile sonlanma oranlarının belirgin olarak yükseldiği saptadık
Özet (Çeviri)
Recurrent pregnancy loss (RPL) is defined as loss of two or more consecutive pregnancies before 20 gestation age or at a fetal weight less than 500. Most of women with RPL, fetal loss ocur before 12th gestational age, small of them ocur after 14th gestational age.In pregnancy, clotting tendency is a result of pyhsologic events. Thrombophilic factors effect the period of pregnancy in negatively. This situation can cause miscarriage, RPL, GHT, preeclamsia, aplasio plasantea, IUGR, oligohydroamnios, in utero ex fetus, preterm labor. The reason of RPL can be identified and if the cause oriented treatmet applied to the patient, current pregnancy can end with a live birth.In this study, we observed 180 pregnant woman with RPL story and have new pregnancy refered to Süleyman Demirel University Obstetric and Gynecology Department between the dates of 2007 january and 2010 july. At these women, we investigated the cause of RPL, and we classified the patients in to tree groups as; first group; the patients with thrombophilia and LMWH has applied, second group; the patient with the cause of RPL is unknown, and no trombophilic factors determined, and has applied LMWH, and thirth group with the cause of RPL is unknown, and no trombophilic factors determined, and has not applied LMWH. Groups were compared with each other in terms of the periods and results of the pregnancies. Groups were homogeneous in terms of sociodemographic data. We determined statistically significiant results between miscarriage and live birth rates in ther terms of the time to onset of LMWH before pregnancy or after the detection of pregnancy. We determined; when LMWH application started before pregnancy, the rates of live births is increased significantly.