Tıp fakültesi öğrencilerinin fakülte ve tıpta uzmanlık tercih nedenlerini etkileyen faktörler: SDÜ tıp fakültesi öğrencileri üzerine bir araştırma
The factors affecting the preferences of medical faculty and the specialization exam: A study on SDU medical faculty students
  1. Tez No: 580492
  2. Yazar: DUYGU ALACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGEN OKSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Kurumları Yönetimi, Education and Training, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı tıp fakültesi öğrencilerinin tıp fakültesi tercih nedenlerinin ve tıpta uzmanlık sınavı (TUS) tercihlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Araştırma nedensel karşılaştırma deseninde tasarlanan betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi 5 ve 6. sınıfta öğrenim gören toplam 326 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerden frekans ve yüzde kullanılmıştır. Tercih nedenlerinin belirlenen demografik özelliklere göre farklılaşmasında ise ki-kare istatistiği kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin Tıp Fakültesini tercih nedenleri şu şekilde sıralanmıştır: Prestijli bir meslek olması, iş bulma imkânının yüksek olması, insanlara faydalı olma isteği, yüksek kazanç ve mesleğe olan ilgi. TUS tercihlerinde ise sırasıyla tecrübeli kişilerin fikirlerinin, nöbet sayısının azlığının, üniversitenin bulunduğu şehrin, bölümdeki mevcut asistanların fikirlerinin, bölümün prestijli olmasının ve günlük poliklinik sayısının etkili olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin tıpta uzmanlık tercihleri sırasıyla Deri ve Zührevi Hastalıklar, Göz Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz ve Anesteziyoloji-Reanimasyon şeklinde oluşmuştur. Öğrencilerin tıp fakültesi tercih nedenlerinden mesleğe ilgi, mesleğin prestijli olması ve insanlara faydalı olma isteğinin cinsiyete göre; üniversitenin popüler olmasının ise sınıf düzeyine göre farklılaştığı bulunmuştur. Tıpta uzmanlık sınavı tercihlerinin ise aylık kazanç, nöbet sayısının azlığı, üniversitenin bulunduğu şehir, ailenin bulunduğu şehirde olma isteği, cerrahi branşların seçimi nedenlerinin cinsiyete göre; aile fikirleri ve ailenin bulunduğu şehirde olma isteğinin ise sınıf düzeyine göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is designed to be descriptive in order to find causal comparison patterns. The sample of the research consists of Suleyman Demirel University Faculty of Medicine 5th and 6th grade students, which is a total of 326 students. The questionnaire used was developed by the researcher. Frequency and percentage of descriptive statistics were used in the analysis of the data. The Chi-square statistical methodwas done in differentiation of preferred reasons according to the demographic characteristics. The reasons why students prefer medical school in the research are as follows: to be a prestigious profession, the possibility of finding a job, the willingness to be useful to people, high earnings and interest in the profession. In medical proficiency examination preferences were effected by the opinions of people who are experienced, the number of shift work, the city where the university is located, the opinions of the existing assistants in the department as well as the number of daily outpatient clinics. The students specialization preferences in medicine were heavily on the areas of skin and venereal diseases, opthalmology, otorhinolaryngology and anesthesiology-reanimation. The students medical faculty prefererence differ according to the interest in the profession, prestige and the desire to be beneficial to people by gender; the popularity of the university was found to differ according to levels of class. The medical proficiency exam preferences were made according to the monthly earnings, the lack of shift work, the city where the university is located, the desire to be in the city of the family, the reasons for the choice of surgical branches are based on gender; Family views that are held and the desire to be in the city of the family were found to be differ depending on the class level.