Parkinson hastalarında serum vitamin b12 düzeylerinin motor ve non-motor belirtiler ile ilişkisinin belirlenmesi
Correlation between serum vitamin b12 levels and motor and non-motor symptoms in patients with Parkinson's Disease
- Tez No: 293343
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Parkinson Hastalığı (PH) motor ve non motor semptomlarla karakterize nörodejeneratif bir hastalıktır. Normal yaşlanma sürecinde bile yetersizlik veya fazlalıkları ile kognitif fonksiyonları etkileyen vitamin B12, folik asit ve homosisteinin PH ile ilişkisini araştıran çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı PH tanısı olan hastalarda serum vitamin B12, folik asit ve homosistein düzeylerinin motor ve non motor semptomlarla ilişkisini incelemektir.Bu tek merkezli kesitsel araştırmaya PH olan 31 hasta ve 30 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastalığın evrelemesi Hoehn Yahr Evrelemesi (HYE) ile, hastalığın şiddeti Birleşik Parkinson Hastalığı Derecelendirme Ölçeği (BPHDÖ) ile, hastalığın yaşam kalitesine etkisi Parkinson Hastalığı Anketi (PHA-39) ile, depresyon ve anksiyete düzeyleri ise Beck Depresyon (BDE) ve Beck Anksiyete (BDÖ) ölçekleriyle değerlendirildi. Çalışmaya katılan olguların açlık kan örneklerinden serum vitamin B12, folik asit ve homosistein düzeyleri çalışıldı. Elde edilen laboratuvar sonuçlarının klinik değerlendirme formuna kaydedilen motor ve non motor semptomlar ve klinik ölçeklerden elde edilen skorlarla ilişkisi araştırıldı.Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından anlamlı fark yoktu. Gruplar arasında serum vitamin B12, ve folik asit düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0.002, 0.001). Herhangi bir motor ve non-motor semptom ile serum vitamin B12, homosistein ve folik asit düzeyleri arasında güçlü veya çok güçlü istatistiksel ilişki yoktu. Serum vitamin B12 düşüklüğü ve homosistein yüksekliğinin Parkinson hastalığının şiddetine ait klinik değerlendirme ölçekleri ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkisi gösterildi. Benzer bir ilişki serum folik asit düzeyi ve klinik değerlendirme ölçekleri arasında gösterilemedi. Parkinson hastalarında serum vitamin B12 düzeyi düşüklüğü ile depresyon ve anksiyete skorları arasında anlamlı ilişki vardı.Serum vitamin B12, homosistein ve folik asit düzeylerinin farklı klinik değerlendirme ölçekleri, motor ve non-motor semptomlarla zayıf ve orta düzeyde ilişkileri göz önüne alındığında klinik pratikte Parkinson hastalarında bu değerlerin tespiti gereklidir. Ancak bu değerlerin motor ve non-motor semptomlar ile ilişkisini açıklayabilecek daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Parkinson`s Disease (PD) is a neurodegenerative disease characterized with motor and non motor symptoms. Studies in which the relationship between PD and vitamin B12, folic acid and homocystein, of which their insufficiency or excessivenes even during the normal aging process, are in progress. The objective of this study is to investigate the relationship between motor and non motor symptoms and serum levels of vitamin B12, folic acid and homocystein in PD diagnosed patients.31 PD patients and 30 healthy control individuals were enrolled in this one center cross sectional study. Staging of the disease was made by Hoehn Yahr Staging (HYS), the severity of the disease was assessed by Unified Parkinson`s Disease Rating Scale (UPDRS), the effect of the disease on the quality of life by Parkinson`s Disease Questionnaire (PDQ-39) and depression and anxiety levels by Beck Depression (BDS) and Beck Anxiety (BAS) scales. Serum vitamin B12, folic acid and homocystein levels of the cases enrolled into the study were studied in their preprandial blood samples. The relationship between the obtained laboratory results and the motor and non motor symptoms recorded in the clinical evaluation form and the scores obtained from the clinical scales.There was no significant difference between patients and control groups from age and gender distribution point of view (p=0.002, 0.001). There was no strong or very strong statistical correlation between any motor and non motor symptom and serum levels of vitamin B12, folic acid and homocystein. A statistically significant correlation was shown between low serum vitamin B12 and high homocystein levels and clinical assessment scales of Parkinson`s Disease severity, while a similar correlation could not be shown between serum folic acid level and clinical assessment scales. A significant correlation was found between low serum B12 level and depression and anxiety scores.Taking into consideration the low and intermediate correlation between serum vitamin B12, homocystein and folic acid levels and motor and non motor symptoms in various clinical assessment scales, these values should be determined in clinical practice of Parkinson patients. However, we suggest that further studies are needed to explain the correlation between these values and motor and non motor symptoms.