Fiberle güçlendirilmiş kompozitlerin sert ve yumuşak doku uyumularının araştırılması
Investigation of intraosseoz and soft tissue biocompability of fiber reinforced composites
- Tez No: 293375
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı fiberle güçlendirilmiş kompozit materyalinin sert ve yumuşak dokular içindeki biyouyumluluğunun histopatolojik olarak araştırılması ve SEM analizi ile değerlendirilmesidir.Çalışmamızda materyalimizi 80 adet erkek Wistar Albino rat oluşturdu. Çalışma iki deney grubu ve bir kontrol grubundan oluşmaktadır. Deney gruplarından birincisinde (FRC) 1,5mm çapında ve 3mm uzunluğunda fiberle güçlendirilmiş kompozit materyalleri, ikinci deney grubunda (FRC-C) ise yüzey alanını artırmak amacıyla implantların etrafına 0,06mm kalınlığında yaprak fiber sarılmış implant materyalleri hazırlandı. Bu materyaller femurlara açılan standart defektlere yerleştirildiler. Kontrol grubunda ise yine standart defektler açıldıktan sonra iyileşme sürecinde boş bırakıldılar. 4. ve 12. haftada yeni kemik birleşim oranları, osteoblastik aktivite, osteoklastik aktivite, periost reaksiyonu, çevre sert doku inflamasyonu, çevre yumuşak doku inflamasyonu ve çevre yumuşak doku fibrozisi histopatolojik olarak değerlendirildi. SEM analizleri ile de kortikal kemikle olan yakın ilişki yüzey temasları açısından değerlendirildi.Gruplar kendi içlerinde dönemlere göre histopatolojik olarak değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. 4. ve 12. haftalar değerlendirildiğinde 4. haftada kontrol grubu ile FRC grubu arasında yeni kemik birleşim oranı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p0.05).Sonuç olarak; test edilen fiberle güçlendirilmiş kompozit materyalinin rat modelinde sert ve yumuşak dokularla biyouyumlu olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the histopathologic biocompability of fiber reinforced composite material (FRC) into soft and hard tissues and to evaluate them with SEM analysis.In this study 80 male Wistar Albino rat is used. This study is composed of two experiment groups and a control group. One of the experiment group (FRC) is prepared with fiber reinforced composite material with 1,5 mm diameter and 3 mm length, in the second experiment group (FRC-C) woven fiber with 0,06 mm thickness is coated around the implants in order to increase the surface area and are put into standard defects inside the femurs. In case of control group, standard defects are opened and left empty. For the 4th and 12th weeks, new bone union ratios, Osteoblastic activity, osteoclastic activity, periost reaction, hard tissue inflammation, soft tissue inflammation and soft tissue fibrosis is evaluated according to histopathology. Their close relation with cortical bond in terms of surface contact is examined with SEM analysis.When the groups are evaluated histopathologically within themselves according to the stated weeks, a statistically meaningful difference is not found. Evaluation of 4th and 12th weeks, at the 4th week a statistically meaningful difference is found between the control group and FRC in terms of new bond composition ratio (p0.05).Finally we can say that; the fiber reinforced composit material that was tested, is biocompatible with hard and soft tissues in the rat model.