Pediatrik dişhekimliğinde fiberle güçlendirilmiş kompozitlerin aşırı kron harabiyeti gösteren dişlerdeki başarısının incelenmesi
The success of fiber-reinforced composite restorations on extensively carious teeth in pediatric dentistry
- Tez No: 224838
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN ERONAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmada; örgü cam fiberle güçlendirilmiş nanofil kompozit rezinin kron harabiyeti gösteren ve travmaya uğramış ön dişlerdeki klinik başarısının araştırılması ve tüberkül kırılma dayanıklılığı ile eğilme direncinin in vitro olarak incelenmesi amaçlandı. Çalışmanın in vitro kısmında; standart metal kalıpta (2x2x25 mm) hazırlanan, 60 adet kompozit rezin örnek dört gruba ayrıldı (n:15); akışkan kompozit+kompozit (1), sadece kompozit (2), fiber+kompozit (3), akışkan+fiber+kompozit (4). En yüksek eğilme direnci akışkan kompozit ile beraber uygulanan fiberle güçlendirilmiş kompozit grubunda elde edildi (p0.05), algi modellerden elde edilen sonuglarm klinik bulgulan destekledigi belirlendi. Sonug olarak; genis kompozit restorasyonlarm örgü cam fiberle guglendirilmesinin, restorasyonun mekanik özelliklerini arttırdigı in vitro galismalarm bulgularma göre saptandı. Fiberle guglendirilmis kompozit ile yapılan restorasyonlar ile sadece kompozit uygulanan restorasyonlarm klinik basansı arasmda fark bulunmamasma karsın, kesin sonuca daha uzun süreli klinik galismalarla vanlabilecegi dusünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the clinical performance of glass fiber-reinforced nanofill composite resin on extensively carious and traumatized anterior teeth and to examine the cusp fracture resistance and flexural strength of fiber-reinforced composites in vitro. For the in vitro part of the study; 60 specimens were prepared by placing the composite into a standart metallic mold (2x2x25 mm) and divided into four groups (n=15); flowable composite+composite (1), composite resin used alone (2), fiber+flowable composite +composite (3), fiber+composite (4). EverStick. The highest flexural strength was achieved when the fiber was placed in the composite with flowable composite (Group 4) (p0.05) and the results obtained from the duplicates were supported the clinical results.It is concluded that fiber reinforcement with glass woven fibers improves the mechanical properties of the composites according to the results of in vitro part of the study. No difference between the clinical performance of composite resin restorations with or without fiber found in this study can be confirmed in the long-term clinical studies