Gömülü alt yirmi yaş dişlerinin çıkarılmasında piezocerrahi kullanılmasının hsp 70 proteinine etkisinin normal cerrahi ile karşılaştırmalı olarak araştırılması
Investigation of release of hsp 70 protein during piezosurgery compared with conventional surgery in the extraction of impacted mandibular third molar teeth
- Tez No: 293376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN KÖŞGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Simetrik bilateral gömülü alt üçüncü molar dişi bulunan yirmi hasta üzerinde gerçekleştirilen çalışmamızda gömülü üçüncü molar dişi cerrahisi sırasında hastanın bir tarafındaki kemik engeli konvansiyonel frez yöntemi ile kaldırılırken diğer tarafındaki kemik engeli yeni bir teknik olan piezocerrahi cihazı kullanılarak kaldırılmış ve sonuçların karşılaştırılması amaçlandı.Bu çalışmada, postoperatif ödem, ağrı, trismus, toplam operasyon süresi ve Hsp 70 protein miktarı karşılaştırılmalı olarak değerlendirildi.Ödemin belirlenmesi amacıyla Gabka ve Matsumara181'nın tarif ettiği ölçüm yöntemi ve ultrason ile görüntüleme yöntemi kullanıldı. Ağrı ise görsel ağrı skalası (VAS) kullanılarak değerlendirilerek, elde edilen sonuçların istatistiksel analizi SPSS 14,0 yazılımı ile yapıldı.İstatistiksel olarak değerlendirildiğinde, piezocerrahi grubunun toplam operasyon süresi konvansiyonel frez grubuna göre daha uzun ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). Piezocerrahi grubunda postoperatif ağız açıklığı ölçüm değerleri konvansiyonel frez grubundan daha fazla olmasına karşın istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p>0.05). Operasyon esnasındaki ve postoperatif süreçte hiçbir hastada enfeksiyon, alveolit, kanama ve yara iyileşmesinde gecikme gibi komplikasyonlar görülmedi.Sonuç olarak; piezocerrahinin, teknolojik yönden hızlarında artış sağlanması halinde gömülü alt üçüncü molar diş cerrahisinde geleneksel yöntemlere alternatif olabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In our study twenty patients with bilateral and symmetrical impacted mandibular third molar teeth underwent surgery, on one side removal of the bone was performed with conventional burs, on the other side with piezosurgery.Postoperative edema, pain, trismus, total operation time and Hsp 70 protein values were evaluated comparatively.The method described by Gabka and Matsumara181 and ultrasound imaging were used to evaluate postoperative edema. For pain evaluation visual analog scale (VAS) was used. The results were analysed statistically with SPSS 14.0 software.Operation time in the piezosurgery group was found to be longer than the conventional bur group, which was statistically significant (p0.05). Postoperative mouth opening was wider but not statistically significant in the piezosurgery group (p>0.05). Complications during and after surgery such as infection, dry socket, hemorrhage and delayed wound healing were not observed.In conclusion, piezosurgery seems to be a better choice than conventional bur surgery provided device velocity (usage) can be faster technologically.