Bir hastanede çalışan hemşirelerin egzersiz yarar/engel algılarının belirlenmesi
Determination of nurses perceived benefits/barriers for exercise in a hospital
- Tez No: 293393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma bir hastanede çalışan hemşirelerin egzersiz yarar/engel algılarını belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi' nde (GATA) çalışan 620 (kadrolu) hemşire oluşturmuştur. Evrenin tamamı çalışmaya alınmış ve araştırma, anket formunu doldurmayı kabul eden, araştırmacı tarafından ulaşılabilen 440 hemşire üzerinde gerçekleştirilmiştir.Araştırma kapsamında egzersiz yapmaya katılacak hemşirelerin egzersiz yarar ve engel algılarına belirlemek amacıyla ile Sechrist, Walker & Pender (1987) tarafından geliştirilen, Ortabağ' ın (2009) Türk toplumuna uyarladığı Egzersiz Yarar/Engel Algısı Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde yüzdelik, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (t testi), Mann Whitney U testi, Kruskal-Walls Testi, Varyans Analizi ve Ki-Kare (?2) analizi kullanılmıştır.Hemşirelerin egzersiz yarar/engel algısı ölçeği egzersiz yarar alt ölçek puan ortalaması yüksek, egzersiz engel alt ölçek puan ortalaması düşük olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis has been studied in order to determine and identify nurses exercise benefits / barriers perception who is working in a hospital.The research was made up from 620 (permanent staff) nurses from Gülhane Military Medical Academy,Ankara. The research finally made from 440 nurses out of 620 who agreed to fill out a questionnaire.In an order to determinate exercise benefits/barriers of perception, nurses joins research and it is used ORTABAĞ (2009) Turkish version of personal information form which developed from Sechrist,Walker & Pender (1987). Test of difference between two significance means (T test), test of Mann WHITNEY (U test), test of Kruskal Walls, analysis of Varyans and square of Kİ has been used for percentage of data for statistical analysis.A percentage of the nurses exercise benefits/barriers of perception test found benefits of exercise subscale scores high and benefits of exercise subscale scores low.