Ameliyat öncesi ve sonrası yaşanan anksiyete ile ameliyat sonrası ağrı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Preop and postop in the determination of the relationship between anxiety and pain postop
  1. Tez No: 293397
  2. Yazar: EBRU SAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu araştırma hastaların ameliyat öncesi ve sonrası dönemde yaşadıkları anksiyete ile ağrı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapıldı.Yöntem: Çalışmaya 1 Nisan 15 Ağustos 2011 tarihleri arasında Sivas ili Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi genel cerrahi kliniğinde yatan 18 yaş ve üzeri 80 hasta katıldı. Veriler, ?Anket Formu, Spielberger'in Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (State-Trait Anxiety Inventory), VAS Ağrı ve Anksiyete Ölçeği? kullanılarak toplandı. Formlar çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Veriler SPSS 14.00 paket programında frekans, independent-samples T testi ve Kruskal-Wallis, Friedman testi, Bivariate korelasyon analizi kullanıldı. Verilerin sonuçları tablolarda aritmetik ortalama, standart sapma, birey sayısı ve yüzdesi şeklinde belirtilip, yanılma düzeyi 0.05 olarak alındı.Bulgular: çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 51.40±14.23, %60.0'ı kadın,%72.5'i batın ameliyatı geçirdi, %55.0 ameliyat deneyimi vardı. Hastaların %63.8'inin kliniğe yatışta,%46.2'sinin ameliyat öncesi ağrısı olduğu, ameliyat öncesi ve sonrası yaşanılan anksiyete ile ağrı arasında aynı yönlü korelasyon olduğu belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose of Study: This study has been done in a descriptive follow-up way in order to explain the relationship between the anxiety and pain the patients suffer from in pre and post-operation stages.Method: The participants consist of 80 patients, who are 18 years-old and over, in the general surgery department of Research and Treatment Hospital at Cumhuriyet University, Sivas, from April 1 to August 15, 2011.The data have been collected through questionnaires, Spielberg's State-Trait Anxiety Inventory and VAS Pain and Anxiety Scale. Questionnaires have been given during face-to-face sessions with the patients who agreed to consent. The data have been analyzed at SPSS 14.00 by applying frequency, independent samples test, Kruskal-Wallis, Friedman test, and correlation analysis. The results of the data have been indicated as arithmetic mean, standard deviation, individual number and percent, and error probability has been taken as 0.05.Findings: The average age of the patients is 51.40±14.23: 60.0% of them are female and 72.5% of them are male; they all had abdominal operations; 55 % of them already had previous operational experiences. It has been noticed that of all the patients, 63.8 % of them had suffered from pain before their appearance in the clinic, whereas 46.2 % had pain only before the operation; and therefore, there has been a parallel correlation (p>0.05) between anxiety and pain both in pre and post-operation stages.