Laparoskopik kolesistektomi ameliyati öncesi hastalarin anksiyete düzeylerinin ameliyat sonrasi ağri ve uyku kalitesine etkisi
The effect of anxiety levels of patients before laparoscopic cholecystectomy surgery on postoperative pain and sleep quality
  1. Tez No: 729492
  2. Yazar: BANU YURDDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ SEYHAN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, laparoskopik kolesistektomi ameliyatı öncesi yaşanan anksiyetenin ameliyat sonrası dönemde ağrı ve uyku üzerine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, bir devlet hastanesinin genel cerrahi servisinde Mayıs 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında laparoskopik kolesistektomi ameliyatı olan 150 hasta oluşturdu. Araştırmanın örneklemi evrendeki eleman sayısı bilinen formülle hesaplanarak 108 olarak belirlendi ve olası kayıplar göz önünde bulundurularak araştırma kriterlerini karşılayan 120 hastaya ulaşıldı. Araştırma öncesinde etik kurul ve kurum izinleri, hastalardan da sözlü ve yazılı olarak izinler alındı. Veriler,“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği”,“Richards- Campbell Uyku Anketi”,“Sayısal Ağrı Skalası”kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Araştırma verileri istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) sürüm 25 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) programı ile uygun istatiksel yöntemler kullanılarak bilgisayar ortamında değerlendirildi. Hastaların Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği'den aldığı ortalama puanın 28,29±5,73, Richards- Campbell Uyku Anketi'den alınan ortalama puanın ise 53,52±19,79 olduğu belirlendi. Hastaların ameliyat sonrası 3. saat ağrı düzeylerinin 10 puan üzerinden ortalama 7,10±1,50 puan, 2. doz analjezik öncesi 8,06±1,68 puan, gece (saat 22:00) 5,22±1,56 puan ve ameliyat sonrası 1. gün 4,01±1,75 puan olduğu bulundu. Araştırma sonucunda, ameliyat öncesi yaşanan anksiyetenin ameliyat sonrası uyku kalitesi üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu ve ameliyat sonrası ağrı düzeyini arttırdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive and cross-sectional study to examine the effect of anxiety experienced before laparoscopic cholecystectomy on pain and sleep in the postoperative period. The population of the study consisted of 150 patients who underwent laparoscopic cholecystectomy in the general surgery service of the state hospital between May 2021 and January 2022. The sample of the study was determined as 108 by calculating the number of elements in the universe using the known formula, and considering the possible losses, 120 patients who met the research criteria were reached. Ethics committee and institutional permissions were obtained before the study, and verbal and written consents were obtained from the patients. Data were collected by face-to-face interview method using the“Descriptive Characteristics Form”,“Surgery-Specific Anxiety Scale”,“Richards-Campbell Sleep Questionnaire”,“Numerical Pain Scale”. The research data were evaluated in computer environment for statistical analysis using appropriate statistical methods with SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 25 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) program. It was determined that the mean score of the patients on the Surgery-Specific Anxiety Scale was 28.29±5.73 and the mean score from the Richards-Campbell Sleep Questionnaire was 53.52±19.79. The mean postoperative pain level of the patients was 7.10±1.50 points out of 10 points, 8.06±1.68 points before the second dose of analgesic, 5.22±1.56 points at night (22:00) and it was found to be 4.01±1.75 points on the 1st postoperative day. As a result of the research, it was determined that the anxiety experienced before the surgery had a negative effect on the postoperative sleep quality and increased the level of postoperative pain.