Ameliyat öncesi yaşanan ağrı korkusunun ameliyat sonrası yaşanan ağrı ve konfora etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of pain fear of pain after surgery and comfort
- Tez No: 630584
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMELİYAT ÖNCESİ YAŞANAN AĞRI KORKUSUNUN AMELİYAT SONRASI YAŞANAN AĞRI VE KONFORA ETKİSİNİN İNCELENMESİ Kalp ameliyatı olacak hastanın ameliyat öncesinde yaşadığı ağrı korkusunun ameliyat sonrasında yaşadığı ağrı ve hastanın konforuna etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılan bir çalışmadır. Çalışmanın evrenini, 01.01.2019-30.09.2019 tarihleri arasında İstanbul iline ait bir özel hastanesinin Kalp Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesine ve Kalp Damar Cerrahisi servisine yatan hastalar oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise, robotik ve/veya açık yöntem kullanılan koroner arter bypass greftleme, kalp kapak tamir ve/veya değişimi olan mental ve psikolojik hastalığı bulunmayan çalışmaya gönüllü katılım sağlayan hastalar oluşturmuştur. Veriler, literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen Hasta Tanılama Formu, hastaların ameliyat öncesinde korkularını değerlendirebilmek için Ağrı Korkusu Ölçeği, hastaların ağrı değerlendirmelerini yapmak için Görsel Ağrı Skalası, hastaların son 24 saatteki genel aktivite ve ağrı düzeylerini belirlemek için Kısa Ağrı Envanteri ve hastaların konfor düzeylerini belirlemek için Genel Konfor Ölçeğinden faydalanılmıştır. Veriler hasta ve yakınları ile görüşülerek elde edilmiştir. Hasta ve yakınlarının sözel onamları alınmıştır. Çalışmanın yürütülmesi için gerekli kurumlardan etik onam alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Elde edilen verilerin sayı, yüzde ve ortalama analizleri yapılmıştır. Ölçekler arasındaki korelasyonlarda T-Test, sosyodemografik varyanslarda Oneway ANOVA testleri konforun normal parametreleri ise One Sample Kolmogorov Smirnov Testi ile test edilmiştir. Normal dağılıma uymayan verilerde ise nonparametrik testler (Mann Whitney U Testi, Kruskal- Wallis Testi) kullanılmıştır. Tüm testlerin anlamlılık değeri olan p değeri 0,05'ten küçük olduğunda istatiksel olarak anlamlı değerlendirildi. Hastaların yaşadığı ağrı korkusunun ağrı üzerine etkisi incelendiğinde ağrı üzerine etkisi olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECT OF PAIN FEAR OF PAIN AFTER SURGERY AND COMFORT This is a descriptive study to investigate the effect of pre-operative fear of pain on postoperative pain and patient comfort. The population of the study consisted of patients hospitalized in Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit and Cardiovascular Surgery service of a private hospital in Istanbul between 01.01.2019-30.09.2019. The sample of the study conducted in a private hospital in Istanbul between 01.01.2019 and 30.09.2019 included patients who volunteered to participate in the study without any mental and psychological disease with coronary artery bypass grafting, heart valve repair and / or replacement using robotic and / or open methods. Data collection tool, Patient Identification Form developed by the researcher in accordance with literature, Pain Fear Scale to determine pre-operative fear levels of patients, Visual Analog Scales to determine daily pain levels of patients, Short Pain Inventory to determine general activity and pain levels of patients in the last 24 hours General Comfort Scale was used to determine comfort levels. Data were obtained by interviewing patients and their relatives. Verbal informed consent was obtained from the patients and their relatives. Ethical consent was obtained from the institutions required for conducting the study. SPSS 22.0 package program was used to evaluate the research data. Number, percentage and average analysis of the data were performed. T-Test was used for correlations between scales, Oneway ANOVA tests for sociodemographic variances and normal parameters of comfort were tested by One Sample Kolmogorov Smirnov Test. Nonparametric tests (Mann Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test) were used for the data that did not fit the normal distribution. The p value, which is the significance value of all tests, was evaluated statistically significant when it was less than 0.05. When the effect of fear of pain experienced on pain was examined, it was found to have an effect on pain (p 0.05).