Kırım-Kongo kanamalı ateşi tanısı konmuş hastalarda interferon-alfa ve tümör nekroz faktör-alfa gen polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of interferon-alpha and tumour necrosis factor-alpha genes polymorphisms in patients diagnosed with crimean-congo hemorrhagic fever
  1. Tez No: 293422
  2. Yazar: MERAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOYRD. DOÇ. İZZET YELKOVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) bir akut viral kanamalı ateştir. KKKAenfeksiyonunun klinik seyri ve sonucu insanlar arsında farklılık göstermektedir.Çalışmamızda, İnterferon-alfa 5 (IFN-? 5), IFN-? 10 ve tümör nekroz faktor-alfa (TNF-?) gen polimorfizmlerinin KKKA için risk faktörü oluşturup oluşturmadığını, ayrıca bu polimorfizm sıklıklarının hastalığın şiddeti ve ölümcül sonucu ile ilişkili olup olmadığını araştırmayı amaçladık.Bu çalışmada, 150 KKKA ve kontrol grubu olarak 170 sağlıklı birey incelendi. İzole edilen DNA'lar kullanılarak, IFN-? 5 -2529 T>A, IFN-? 10 Cys20>stop T>A ve TNF-? -308 G>A polimorfizmlerinin genoptiplemesi polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve restriksiyon parça uzunluk polimorfizmi (RFLP) yöntemleri ile yapılmıştır.?2 testi kullanılarak yapılan istatistiksel analiz sonucunda, IFN-? 5 -2529 T>A, IFN-? 10 Cys20>stop T>A ve TNF-? -308 G>A polimorfizm dağılımlarının hasta-kontrol grupları; ölen-yaşayan hastalar ve ağır-hafif olgular arasında anlamlı bir faklılık göstermediği bulunmuştur (p>0.05). Bununla birlikte, IFN-? 10 TA genotipine sahip ölen KKKA hastalarının yaşayan hastalardan 2.4 kat daha fazla riske sahip oldukları bulunmuştur (Fisher's exact testi, p:0.07; %95 CI: 0.93-6.58). Ayrıca, TNF-? -308 AA genotipine sahip hasta grubunun kontrol grubundan 3.4 kat daha fazla riske sahip olduğu (Fisher's exact testi, p:0.34; %95 CI: 0.35-33.2); TNF-? -308 GA genotipine sahip ölen KKKA hastalarının yaşayan hastalardan 2.6 kat daha fazla riske sahip oldukları bulunmuştur (Fisher's exact testi, p:0.09; %95 CI: 0.89-7.82). Biz, TNF-? -308 GA+AA genotipine sahip ölen KKKA hastalarının yaşayan hastalardan 2.2 kat daha fazla riske sahip olduklarınıda bulunduk (Fisher's exact testi, p:0.12; %95 CI: 0.78-6.66).Ağır ve ölen hasta sayısının az olması bu çalışmayı kısıtlamaktadır. Bununla birlikte, bulgularımız bu polimorfizmlerin KKKA hastalığının klinik seyrinde önemli olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF) is an acute viral hemorrhagic fever. The clinical course and outcome of the CCHF infection are different in humans.In our study, we aimed to investigate whether polymorphisms of interferon alpha 5 (IFN-? 5) and interferon alpha 10 (IFN-? 10) and tumour necrosis factor alpha (TNF-?) genes are risk factors for CCHF. İn addition we have also investigated whether the frequencies of these polymorphisms were related to the severity or fatality of CCHF disease.In this study, 150 patients with CCHF and 170 healthy as a control group are examined. Genotyping of IFN-? 5 -2529 T>A and IFN-? 10 Cys20>stop (T>A) and TNF-? -308 G>A polymorphisms has been performed by PCR-RFLP (Polymerase Chain Reaction ve Restriction Fragment Length Polymorphism) methods using isolated DNA.In statistical analyses using ?2 test, we observed that distribution of IFN-? 5 -2529 T>A and IFN-? 10 Cys20>stop and TNF-? -308 polymorphisms between case and control groups, fatal and non-fatal patients and severe and mild cases were not significantly different (p>0.05). However, it has been found that individuals with IFN-? 10 TA genotype have 2.4 times more risk for in the fatal CCHF patients than non-fatal patients (Fisher?s exact test, p:0.07; %95 CI: 0.93-6.58). In addition, it has been found that individuals with TNF-? -308 AA genotype have 3.4 times more risk for in the CCHF patients than control group (Fisher?s exact test, p:0.34; %95 CI: 0.35-33.2). The individuals with TNF-? -308 GA genotype have been found to have 2.6 times more risk for in the fatal CCHF patients than non-fatal patients (Fisher?s exact test, p:0.09; %95 CI: 0.89-7.82). We also found that the patients with TNF-? -308 GA plus AA genotypes have 2.2 times more risk for in the fatal CCHF patients than non-fatal patients (Fisher?s exact test, p:0.12; %95 CI: 0.78-6.66).The limitation of this study was having a small number of severe and fatal patiens. Nevertheless, our findings suggest that these polymorphisms are important on clinical course of CCHF disease.