Pap smear testi yapılan kadınların serviks kanseri konusundaki bilgileri ve etkileyen faktörler
The knowlegde of women who are tested of pap smear about cervical cancer and factors affecting
  1. Tez No: 293421
  2. Yazar: GONCA KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE BEKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, pap smear testi yapılan kadınların serviks kanseri konusundaki bilgileri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Kayseri Araştırma ve Eğitim Hastanesi Jinekoloji Polikliniğine 01 Ekim - 31 Aralık 2010 tarihleri arasında polikliniğe başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden kadınlar oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu ve Serviks Kanseri Bilgi Formu'ndan oluşan iki adet form kullanılmıştır. Veriler bilgisayar ortamında spss programı kullanılarak yüzdelik testler ve ki-kare testi ile analiz edilmiştir.Araştırma sonucuna göre, kadınların % 18.8'i jinekolojik muayene yaptırma nedenini akıntı, % 18.4'ü adet düzensizliği, % 17.2'si sağlık kontrolü için, % 15.6'sı da kanama olarak ifade ettirmiştir. Kadınlardan jinekolojik muayene yaptırmayanların oranı ise % 12.8'dir. Kadınların % 60'ı düzenli sağlık kontrolü için pap smear test yaptırdığını belirtirken, % 14.4'ü doktor isteği ile, % 10.4'ü akıntı, kaşıntı ve kanama şikayeti ile yaptırdığını ifade etmiştir. Pap smear test yaptırmayanların oranı % 13.6, kanser endişesi ile yaptıranların oranı % 2 ve ailede kanser hikâyesi olduğu için yaptıranların oranı da % 0.4'tür. Pap smear test yaptırmadığını ifade edenlerin (% 13.6) neden pap smear test yaptırmadıklarına ilişkin dağılıma bakıldığında; % 72.8'inin ihtiyaç duymadığı için pap smear test yaptırmadığı görülmektedir. Pap smear testi neden yaptırmadığını bilmeyenlerin oranı ise % 8, şu ana kadar herhangi bir şikâyeti olmadığı için yaptırmayanların oranı % 5.2, jinekolojik muayeneden çekindiği için ve işlemden korktuğu için yaptırmayanların oranı ise % 4.8'dir.Serviks kanseri bilgi formuna ilişkin puan dağılımına bakıldığında 25 puanlık bilgi formunda kadınların en fazla yığıldığı puanın 17 olduğu görülmektedir (% 20,4). Araştırmaya katılan kadınların % 15,6'sı 16 puanda, % 14'ü 15 puanda, % 12,4'ü de 18 puanda yığılmıştır. 24, 8, 9, 10 puan alanların oranı ise oldukça düşüktür (% 0,4).
Özet (Çeviri)
Research, information on pap smears and cervical cancer in women is a descriptive study to determine the factors affecting.The environment of the research consists of women who visited the department of gynaecology, Kayseri Training and Research Hospital between 1st of October and 31st of December 2010. As data collection tool, two forms including Personal Information and Cervical Cancer Information Form were used. Tests using the percentage of the data in spss program and analyzed with the chi-square test.According to the results, % 18.8 of women taking part in the study express their reason for treatment; as problem of flix, % 18.4 menstrual irregualrity, % 17.2 for check up, % 15.6 as bleeding. The percent of patients who do not get gynaecological examination is % 12.8. Around % 60 of women participating in the survey indicate that they have performed pap smear test for regular health control, % 14.4 with doctor's request, % 10.4 with complaints of flix, pruritus and bleeding. The proportion of ones not having made smear test is % 13.6, the proportion of ones having made it for fear of cancer risk is % 2, and the proportion of ones having made the test for the reason that there is someone in the family who has cancer is % 0.4. When looked at the range of reasons why people do not take pap smear test, of women saying they have not taken pap test (% 13.6), it is seen that % 72.8 do not take smear test since they do not need it. The proportion of ones not knowing why they do not take the test is % 8, the proportion of ones not taking the test because of the fact that they have had no compliment till now is % 5.2, the proportion of ones not taking the test as they are afraid of gynaecological examination or treatment is % 4.8.Cervical cancer information on the form, looking at the distribution points of information in the form of 25 points is 17 points, were piled up to the women ( % 20.4). Women who participated in the survey % 15.6 16 points, % 14 15 points, % 12.4 in the third on 18 points are stacked. 24, 8, 9, 10 points in the very low rate areas ( % 0.4).