Tavşan Hidrosefali modelinde Memantin uygulamasının frontal korteks nöron yapısı üzerindeki koruyucu etkisi : MAP-2 İmmünoreaktivitesi ile değerlendirme
Protective effect of systemic memantine administration on frontal cortex neuronal structure in experimental rabbit hydrocephalus: Evaluation with MAP-2 immunoreactivity
- Tez No: 293482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ETUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Kaolin ile oluşturulmuş deneysel hidrosefalinin erken döneminde verilen sistemik memantinin frontal korteks nöron yapısı üzerindeki koruyucu etkinliğinin araştırılması.YÖNTEM-GEREÇLER: Çalışmada genç erişkin New Zeland türü tavşanlar kullanılmıştır. Deneklerde sisterna magnaya kaolin enjeksiyonu ile hidrosefali modeli oluşturulmuştur. Denekler, kontrol grubu (K, n=6), hidrosefali grubu (H, n=7), memantin uygulanan hidrosefali grubu (M, n=6) şeklinde sınıflandırılmıştır. M grubuna hidrosefali indüksiyonu sonrası 2 hafta süre ile 1 mg/kg/gün memantin intramuskuler yoldan verilmiştir. Bu sürenin sonunda denekler, MR görüntüleme incelemesi sonrasında sakrifiye edilerek serebrumları çıkartılmıştır. Frontal korteks örneklemelerinde birim alanda ?mikrotübül ilişkili protein 2? (MAP-2) eksprese eden ortalama nöron sayıları tespit edilerek gruplar-arası karşılaştırma yapılmıştır.BULGULAR: Hidrosefali oluşturulmuş deneklerin frontal korteks yapısında, kontrol deneklerine göre MAP-2 eksprese eden nöron sayısında istatistiksel olarak anlamlı azalma olduğu görülmüştür. Bu azalma, nöronal sitoiskelet yapısında ve özellikle dendritik organizasyondaki bozulmaya işaret etmektedir. Hidrosefali indüksiyonu sonrası memantin uygulanmış olan deneklerde ise frontal korteksteki MAP-2 eksprese eden nöron sayısının istatistiksel olarak anlamlı derecede korunduğu görülmüştür.TARTIŞMA: Mevcut çalışma, hidrosefalik süreçte frontal korteks nöron yapısının hücresel iskelet yapısı ve dendritik organizasyonundaki bozulma üzerine dikkat çekmektedir. Hidrosefalik süreçte sistemik memantin uygulamasının ise antieksitotoksik mekanizma ile hidrosefaliye sekonder gelişen bu hasarlanma süreci üzerinde kısmen koruyucu bir etkisi olduğu söylenebilir.ANAHTAR KELİMELER: Frontal korteks, hidrosefali, MAP-2, memantin, tavşan
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To investigate the protective effect of early systemic memantine administration on frontal cortex neuronal structure in kaolin induced experimental hydrocephalus.MATERIALS AND METHOD: Experimental hydrocephalus was induced by injecting kaolin into the cisterna magna of young adult New Zeland rabbits. Animals were grouped as follows: control group (K, n=6), hydrocephalus induced group (H, n=7), memantine-treated hydrocephalic animals (M, n=6). M group received a single daily dose of 1mg/kg memantine i.m. following the hydrocephalus induction for a period of two weeks. At the end of the two weeks period, animals were radiologically evaluated by magnetic resonance imaging and then sacrificed to get their cerebrums removed. Microtubule-associated protein 2 (MAP-2) immunoreactivity was determined in histologic sections of the frontal cortex. Mean number of immunreactive neurons per determined area were calculated and compared within the groups.RESULTS: Statistically significant reduce in the number of MAP-2 reactive neurons was observed in all hydrocephalus induced animals as compared to control group. This reduce indicated the deformation in the cytoskeletal structure, especially the disorganization of the dendrites. Memantine treatment seemed to significantly attenue the loss of MAP-2 immunreactivity in frontal cortex neurons of the hydrocephalus induced animals.DISCUSSION: The present study underlines the deformation in the cytoskeletal and dendritic structure in frontal cortex neurons following experimental hydrocephalus induction. Memantine, when administered in the early phase of the hydrocephalic process, seems to have a partial protective effect on this hydrocephalus-related structural deformation throughout its anti-exitotoxic mechanism.KEY WORDS: Frontal cortex, hydrocephalus, MAP-2, memantine, rabbit