Akut lenfoblastik lösemi tedavisi almış çocuklarda obezite, metabolik sendrom, insülin direnci, hipotiroidi ve büyüme hormonu eksikliğinin araştırılması
Screening acute leukemia survivors for obesity, metabolic syndrome, insulin resistance, hypotyroidism and growth hormon deficiency
  1. Tez No: 293484
  2. Yazar: HASAN KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN SARPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ: Pediatrik ALL tedavilerinin obezite, hipergilsemi, insulin direnci gibi geç yan etkilere neden olduğu belirtilmektedir. Ancak geç dönemde gelişen bu yan etkilerin hastaların tanı sırasındaki vücut kitle indeksi, ailedeki obezite ve metabolik sendrom, kranyal ışın alma gibi risk faktörleri ile ilişkisi net olarak ortaya konmamıştır.AMAÇ: Bu çalışmada lösemi tedavisi tamamlanmış hastalarda obezite ve metabolik sendrom taraması yapmak; metabolik sendrom ve insülin direnci ile ilişkili faktörler irdelemek, hastaların diyetlerini düzenlemek, fiziksel aktivitelerini arttıracak önerilerde bulunmak ve kardiyovasküler hastalık ve tip II diyabet gelişimini önlemek amaçlanmıştır.YÖNTEM : Çalışmaya 2000-2007 yıllarında, 1-18 yaşta tanı almış, modifiye BFM-95 (TRALL-2000) tedavisi tamamlanmış ve tanı üzerinden en az 3 yıl geçmiş birinci remisyondaki 45 ALL li hasta alındı. Nüks etme ve kemik iliği nakli dışlama kriterleridir. Hastalardan 27'sine 12-18 Gy kraniyal RT uygulanmıştı. Hastaların tanı sırasındaki VKİ' leri ile çalışma sırasındaki VKİ leri karşılaştırıldı. Metabolik sendrom tanı kriterlerinin ölçümü IDF kriterleri temel alınarak hasta, anne-baba ve yaşı kendisine en yakın (6 yaş ve üstünde olan) kardeşte yapıldı. Hastaların insulin direnci HOMA indeksi ile değerlendirildi. Kranyal radyoterapi alan hastalarda insülin direncini, obezite veya metabolik sendrom gelişimini etkileyebilecek tiroid ve büyüme hormonu değişikliklerini saptamak için TSH, TT4, IGF-1, IGFBP-3 düzeyleri de saptandı. Bozulmuş açlık glukozu olan hastalarda tip 2 DM ve bozulmuş glikoz toleransını saptamak için OGTT yapıldı.BULGULAR: Hastaların (20 kız, 25 erkek) tanı anında yaş ortalaması 6,2 (2,5-17,5) çalışmadaki yaş ortalaması 11,9 (6?23), tanıdan sonra geçen süre ortalama 5,7 (3-13) yıldı. Tanıda ortalama VKİ leri 16,44±2,2, tedavi sonrası ortalama VKİ leri 21,08±4,6 bulundu. Tanıdaki VKİ persantilleri ortalama 46,3(3?95), z skor ortalaması -0.1±1,13, çalışmadaki VKİ persantilleri ortalama 71,4±25,5, z skor ortalaması 0,81±0,94 idi.
Özet (Çeviri)
Screening Acute Leukemia Survivors for Obesity, Metabolic Syndrome, Insulin Resistance, Hypotyroidism and Growth Hormon DeficiencyIntroduction: It is suggested that ALL treatment causes late effects as obesity, hyperglysemia, and insulin resistance. But relation of these late adverse efects with risk factors such as BMI at diagnosis, familial obesity and metabolic syndrome and cranial radiotherapy is not clearly established.Aim: In this study, the aim was screening ALL survivors for obesity and metabolic syndrome; evaluation of factors related to metabolic syndome and insulin resistance in addition to giving recommendations to survivors about healthy diets and physical activity to prevent them from cardiovasculary disease and development of type II diabetes.Methods: Fourty-five ALL survivors in first remission, who were diagnosed in 2000-2007 at the age of 1-18 years and at least survived for three-years were enrolled. The patients were treated with modified BFM-95 protocol (TRALL-2000). Relapses and hematopoietic stem cell transplantaion were exclusion criteria. Twenty-seven of the patients also had 12-18 Gy cranial radiotherapy. Patients BMI at dignosis and during study were compared. Metabolic syndrome evaluation was performed using IDF criteria in patients, parents and siblings older than six-years. Insulin resistance of the patients were determined according to HOMA index. In survivors who had cranial radiotherapy, thyroid hormone and growth hormone levels that may induce insulin resistance and obesity and metabolic syndrome were evaluated with serum TSH, TT4, IGF-1, IGFBP-3 assays. In survivors with impaired fasting glucose levels, OGTT was performed to diagnose impaired glucose tolerance or type II diabetes mellitus.Results: Twenty-five male and 20 female survivors with median 6.2 years (2.5-17.5) at diagnosis were enrolled. Mean time following diagnosis was 5,7 (3-13). BMI at diagnosis and during study were 16,44±2,2 and 21,08±4,6 respectively. At diagnosis mean BMI percentile was 46.3 (3?95) and maen z score was -0.1±1.13 and during study mean BMI pecentile was 71.4±25.5 and mean z score was 0.81±0.94.