Sigaranın kan parametrelerine etkisi
Smoking effect of blood parameters
- Tez No: 293515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH HACIHANEFİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sigara içerdiği 4000'den fazla zehirli kimyasal madde ile toplum sağlığını tehditetmektedir .Bu çalısmanın amacı, sigara kullanan bireyler ile sigara kullanmayanbireyler arasında kan parametreleri açısından bir farklılığın olup olmadığı arastırmaktı.alkol ve obezitenin kan parametreleri üzerine etkisi ve sigaranın kan basıncı üzerineetkilerini belirlemek bu çalısmanın bir diğer amacıydı.Bu çalısmaya 18-65 yas arasında yer alan sigara kullanan 100 kisi ile kontrol grubuolarak sigara içmeyen 100 kisi olmak üzere (102 si bayan 98 erkek) toplam 200 kisialındı. Çalısmaya alınan bireylerin hemogram, sedimantasyon, CRP ölçümleri ilebirlikte tansiyon arteriyel, BMI değerleri ve alkol tüketimi değerlendirilmistir.?statistiksel analizler SSPS 15.0 for Windows programı kullanılarak yapıldı.Değiskenler arasında iliskinin değerlendirilmesinde Independent Sample T-Testikullanıldı. P < 0.05 istatistiksel olarak anlamlı olarak kabul edildi.Çalısmamızda sigara kullanan grup ile sigara kullanmayan grup arasında lökosit,nötrofil, lenfosit, hemoglobin ve hematokrit sayıları arasında anlamlı farklılıklarsaptanmıs olup; trombositler açısından ise aralarında istatistiksel olarak anlamlı birfark saptanmamıstır. Sigara kullanan obez grupta yer alan hastaların lenfosit,hemoglobin ve hematokrit değerleri sigara kullanmayan obez grupta yer alan hastalaragöre daha yüksek olup, aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı iken; nötrofil,trombosit değerleri açısından ise anlamlı fark saptanmadı. Sigara içenlerle içmeyenlerarasında sistolik kan basınçı arasında anlamlı bir fark saptanmaz iken, diyastolik kanbasınçları arasında ise anlamlı bir fark olup sigara kullanan grupta diastolik kanbasıncını daha düsük olarak saptadık. Çalısmamızda alkol kullanan bireylerde sigarakullanan grupla sigara kullanmayan grup arasında kan parametreleri açısından anlamlıbir fark saptanmadı.Sigaranın kan parametreleri üzerine etkisi bu çalısma ile doğrulanmıs olupliteratürlerdeki verileri destekler niteliktedir. Bu çalısmada alkol kullanan bireylerdesigaranın hemogram parametrelerini etkilemediği bulunmus olup bir iliskinin olupolmadığını değerlendirmek için daha çok olguyu içeren prospektif çalısmalara ihtiyaçolduğu asikardır.
Özet (Çeviri)
Including more than 4000 toxic chemicals, cigarette threatens the public health.Theaim of this study is to evaluate the effect of alcohol and obesity on blood parametersand blood pressure of smokers and non smokers.200 individuals between 18-65 years age of which 100 smokers and 100 nonsmokersas control groups were evaluated in this study (102 female, 98 male). Theindividuals? complete blood count (CBC), sedimentation and CRP values areevaluated together with tension arterial, BMI and alcohol consumption. Statisticalanalyses were done with SPSS 15.0 for Windows program. Independent sample T- testwas used for measuring the relation between the variables. P value, < 0.05 wasaccepted as significant in our study.Leukocyte, neutrophil, lymphocyte, hemoglobin and hematocrit values betweensmoker and non-smoker groups was significantly different while thrombocytenumbers were not significant statistically. The obese smoker individuals havesignificant higher lymphocyte, hemoglobin and hematocrit values than obese nonsmokerindividuals although neutrophil and thrombocyte numbers were notstatistically different. While there was no difference in the levels of systolic bloodpressure levels between smoker and non-smoker groups, we found diastolic bloodpressure levels lower in smoker individuals. In our study no significant difference hasbeen determined between the smoker and non smoker groups of alcohol drinkers interms of blood parameters.Our study has confirmed the effect of smoking on the blood parameters which alsosupported the literature on this topic. It has also been founded that smoking does noteffect the hemogram parameters in alcohol users, however it is concluded that thereshould be further prospective studies researching on the possible relations betweenthose facts.