Preinsizyonel levobupivakain infiltrasyonunun yara iyileşmesi üzerine etkileri
The effects of preinsicional levobupivacaine infiltration on wound healing
- Tez No: 293516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜVİT ERCAN DURAKER, UZMAN KAZIM SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde postoperatif analjezi için yara yerine lokal anestezik infiltrasyonu pek çok cerrah tarafından kullanılmaktadır. Bu amaçla en çok kullanılan lokal anestezik ajanlar lidokain ve bupivakaindir. Ancak lokal anesteziklerin yara iyileşmesi üzerine etkileri net değildir. Literatürde bazı çalışmalar lokal anesteziklerin yara iyileşmesini olumuz etkilediğini, bazı çalışmalar ise olumlu etkilediğini bildirmektedir. İnfiltrasyon anestezisinde kullanılan lokal anestezik ajanlar yara iyileşmesini olumsuz etkiliyorsa kullanımı gözden geçirilmeli veya bu etki doz bağımlı ise klinik kullanımda doz ayarlamasına gidilmesi gerekmektedir. Bu nedenledir ki lokal anesteziklerin yara iyileşmesi üzerine etkilerini ortaya koyacak çalışmalara gereksinim vardır.Çalışmamızda infiltrasyon anestezisinde kullanılan levobupivakainin yara iyileşmesi üzerine etkilerinin ortaya konulması amaçlandı. Çünkü literatürde levobupivakainin yara iyileşmesi üzerine etkilerini gösteren sadece bir çalışma bulunmaktadır.Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu' ndan alınan onay ile (karar no: 148) İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü (DETAE)'nden alınan sıçanlar üzerinde, İstanbul Üniversitesi DETAE laboratuarında 20 Eylül 2010 - 25 Ekim 2010 tarihinde gerçekleştirildi.Çalışmamızda her bir grupta 10 adet olmak üzere ortalama ağırlıkları 230±20 gram (gr), toplam 60 adet wistar-albino cinsi dişi sıçan kullanıldı. Grup A8:3 mL izotonik salin, Grup B8:3 mL 1,25 mg/mL levobupivakain, Grup C8:3 mL 2,5 mg/mL levobupivakain, Grup A21:3 mL izotonik salin, Grup B21:3 mL 1,25 mg/mL levobupivakain, Grup C21:3 mL 2,5 mg/mL levobupivakain. 8. ve 21. gün insizyon bölgesinden alınan doku örneklerinde yara gerilim kuvveti, doku OH-Prolin düzeyi ve histopatoljik olarak fibrotik indeks düzeyleri incelendi. Levobupivakainin 8. günde özellikle 2.5 mg/mL dozunda yara gerilim kuvvetini azalttığı, 21. günde ise arttırdığı tespit edildi. İnflamatuar yanıtı ve kollajen sentezini ise hem erken hem de geç dönemde arttırdığı tespit edildi. Bu çalışma sonucuna göre klinik pratikte levobupivakainin infitrasyonunun postoperatif analjezide kullanılabilmesi için 8. günde yara gerilim kuvvetini azaltıcı etkisinin ortaya konulması gerektiği kanaatindeyiz. Ancak bu etkinin ortaya konulabilmesi için kollajen yapısı ile ilgili moleküler düzeyde çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
At the present day, for postoperative analgesia local anesthetic infiltration to the sore is used by so many surgeons. With this aim, the most used local anesthetic agents are lidocaine and bupivacain. But the effects have not known enough.In literature; some studies inform that local anesthetics affect the healing of the sores positive, some studies inform in direct contradiction. If the local anesthetic agents which are used in infiltration anesthesia affect the healing of the sores negative, the use of them should be overviewed or at clinic use dose regulation should be done if this effect is depend on the dose. Hence, there is a need of studies which will display the effects of local anesthetics on the healing of the sores.In our study, the aim is to display the effects of levobupivacain, used in infiltration anesthesia, on the healing of the sores. Because, in literature there is only one study which shows the effects of levobupivakain on the healing of the sores.This study has been made; on the rats that are taken from Istanbul University Experimental Medical Research Institute; with the acceptance of Istanbul University Local Animal Assay Ethics Committee (arbitrament number:148) ; in 20 September 2010- 25 October 2010 and at Istanbul University animal laboratories.In our study, as in each group 10 rats whose average weights are 230±20 gr, 60 wistar-albino genus, female rats have been used. These things have been analyzed; Group A 8:3 mL isotonic saline, Group B8: 3 mL 1,25 mg/mL levobupivacaine, Group C8:3 mL 2,5 mg/mL levobupivacain, Group A21: 3 mL izotonic saline, Group B21:3 mL 1,25 mg/mL levobupivacain, Group C21:3 mL 2,5 mg/mL levobupivacain, sore tension action at tissue samples that are taken from incision area at 8th and 21st days, tissue OH-Prolin level and fibrotic index levels as histopathologic. Levobupivacain?s decreasing the sore tension action at the 8th day (especially with the dose of 2,5 mg/mL) and increasing at the 21st day have been confirmed. Also, it has been confirmed that it increases the collagen synthesis and inflammatory response at both early and late periods.As a result of this study, we believe that the effects of decreasing the sore tension action at the 8th day should be displayed in order to use the levobupivacain infiltration in postoperative analgesia at clinic practice. But, there is a need of molecular kind of study about collagen structure to display this effect.