Kısa dönemde kullanılan ağırlık yelekli antrenmanların antropometrik ve biyomotorik özellikler üzerine etkisinin araştırılması
The determination of the effect of weight vest training used in short-term search for antropometric and biomotoric features
  1. Tez No: 293522
  2. Yazar: HİMMET AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı; fonksiyonel kullanılan ağırlık yeleklerinin antropometrik ve biyomotorik özellikler üzerine etkilerinin araştırılmasıdır.Araştırmaya toplam 14 sporcu gönüllü olarak katıldı. Ağırlık yeleği kullanan grup (n:7) ( yaş=19.7±0.9 yıl, boy=175±0.1 cm, ağırlık =68.6±3.15 kg,) ve ağırlık yeleği kullanmayan grup (n:7) ( yaş=19.5±1.5 yıl, boy=173±0.1 cm, ağırlık=68.40±4.97 kg,) olmak üzere iki grup oluşturuldu. Her iki gruba da 8 hafta boyunca, haftada 5 gün, günde bir (1) kez antrenman yaptırıldı. Araştırmada antropometrik ölçümler (Çevre ölçümü ve Deri Altı yağ ölçümleri) ve biyomotorik testlerden de, (Otur-Uzan Testi, Mekik Koşusu Testi, Yirmi (20) Metre Sürat Testi, Yüz (100) Metre Sürat Testi, El Kavrama Kuvveti Testi, Sırt Kuvveti Testi, Bacak Kuvveti Testi, Bir Maksimum Tekrar Testleri (1RM), Dikey sıçrama testi, Durarak Uzun Atlama) testler yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, the functional used to investigate the effects of weight vests on the anthropometric and biomotoric features.A total of 14 athletes participated in the survey on a voluntary basis. Using the weight vest group (n= 7) (age= 19.7±0.9 years, height= 175±0.1cm, weight= 68.6±3.15 kg,) and do not use weight vest group (n= 7) (age= 19.5±1.5 years, height= 173±0.1cm, weight= 68.40±4.97kg) in two group was created. To both groups for 8 weeks, 5 days a week, a day (1) once the training was done. Anthropometric tests (skin fold measurements, environmental measurements) and biomotoric tests, (Sit-Lie Test, shuttle run test, twenty (20) Meter Speed Test, hundred (100) Meter Speed Test, HandGrip Strength Test, Back Strength Test, Leg Strength test, test again a maximum (1RM), vertical jump test; Running Long Jumptest, Shuttle Run) tests were used. SPSS program was used for statistical analysis of the data obtained.