Metabolik sendromlu bireylerde periodontal durumun değerlendirilmesi
The evaluation of periodontal status in subjects with metabolic syndrome
- Tez No: 293524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE ÖZTÜRK TONGUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Metabolik sendrom (MetS) insülin direnci, obezite, hipertansiyon ve dislipidemi gibi kardiovasküler risk faktörlerini içeren bir sendromdur. MetS'da vasküler bozukluklar, proinflamatuar ve protrombotik durumlar görüldüğü için periodontitisle ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı metabolik sendromlu bireylerin periodontal durumunu değerlendirmektir.Çalışmaya 123 MetS`lu birey ile yaş ve cinsiyet olarak eşleştirilmiş 99 sistemik sağlıklı (SS) birey dahil edildi. Klinik periodontal parametre olarak plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondlamada kanama yüzdeleri (SK), periodontal cep derinliği (CD), klinik ataçman seviyesi (KAS), kalkulus indeksi (Kİ), 4mm?CD
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome (MetS) is characterized by a group of metabolic conditions including obesity, insulin resistance, hypertension, and dyslipidemia, which comprise key risk factors for cardiovascular disease. Since MetS includes vasculer disorders, proinflamatory and prothrombotic conditions,it is thought that it is associated with periodontitis. The aim of this study was to evaluate the periodontal status in subject with metabolic syndrome.The study included 123 adults with MetS and 99 with systemically healthy (SH) who were mathcing with MetS group for sex and age. Bleeding on probing (BOP), gingival index (Gİ), plaque index (Pİ), clinical attachment loss (CAL), probing pocket depth (PD), the number of teeth having 4mm?PD