Akromegali hastalarında periodontal durumun değerlendirilmesi
Evaluation of periodontal status in acromegaly patients
  1. Tez No: 509474
  2. Yazar: YEŞİM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHİME MERAL NOHUTCU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Özdemir Yeşim, Akromegali Hastalarında Periodontal Durumun Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Programı Uzmanlık Tezi, Ankara, 2017. Akromegali, bağ dokusu ve kemik doku metabolizmasını etkileyen karmaşık bir sendromdur. Akromegali hastalarında büyüme hormonu (GH), insülin benzeri büyüme hormonu (IGF-1), artmış olarak görülmektedir. Bu grup hastalarda periodontitis görülme sıklığı ile ilgili çalışmaların kısıtlı olduğu saptanmıştır. Araştırmamız 30 periodontitisli, 30 akromegalili ve 30 sistemik ve periodontal olarak sağlıklı bireyler üzerinde yürütülmüştür. Tüm grupların klinik periodontal değerlendirmeleri yapılmıştır. Ayrıca tüm gruplardan biyokimyasal analizler için DOS ve kan örnekleri alınmıştır. DOS örneklerinde ELİSA yöntemi ile sitokin düzeyleri ve serum örneklerinde rutin biyokimyasal analizler değerlendirilmiştir. Gruplar arasında GH, prolaktin, ICTP, IL-1β, IL-10 düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçlarına göre akromegali hastalarında ileri periodontal harabiyetin görülme riskinin düşük olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Özdemir Yeşim, Evaluation of Periodontal Status in Acromegaly Patients Hacettepe University, Faculty of Dentistry, Periodontology Program, Specialization Thesis in Periodontology, Ankara, 2017. Acromegaly is a complex syndrome that effects the connective tissue and bone metabolism. Acromegaly patients have increased growth hormone (GH), insulin like growth factor-1 (IGF-1) levels. Studies on the frequency of periodontitis in this group of patients have been limited. ur study was conducted on 30 periodontitis, 30 acromegaly and 30 systemic and periodontally healthy individuals. Clinical periodontal evaluations of all groups were performed. DOS and blood samples were also taken from all groups for biochemical analyzes. Routine biochemical analyzes of cytokine levels and serum samples were evaluated by ELISA method in DOS samples. There were statistically significant differences between the groups in GH, prolactin, ICTP, IL-1β, IL-10 levels. According to the results of our study, it was observed that the risk of occurrence of advanced periodontal destruction was low in acromegaly patients.