Polikistik over sendromlu hastalarda periodontal durum ve serum nitrik oksit ve dişeti oluğu sıvısı nitrik oksit ve myeloperoksidaz düzeyleri
Periodontal conditions and serum nitric oxide and gingival crevicular fluid nitric oxide and myeloperoxidase levels in patients with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 281298
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV AKALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Periodontal hastalık ve polikistik over sendromu (PKOS) sık görülen ve toplum sağlığı üzerine önemli etkileri bulunan hastalıklardır. İki hastalık da obezite, diyabet ve kardiyo-metabolik risk ile ilişkilidir. PKOS' da periodontal durum ile ilgili şu ana kadar yayınlanmış bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı PKOS hastalarında periodontal durumun ve serum ve dişeti oluğu sıvısı (DOS) oksidatif stres belirteçlerinin analiz edilmesi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 25 obez olmayan PKOS hastası ve 27 yaş ve ağırlıkça eşleştirilmiş kontrol hastası dahil edildi. Katılımcıların hiçbiri sigara içmemektedir. Bireylerin sondlama derinliği (SD), klinik ataçman düzeyi (KAD), sondlamada kanama indeksi (Kİ), gingival indeks (Gİ) ve plak indeksi (Pİ) gibi klinik periodontal parametreleri kaydedildi. Periodontal durum ve PKOS'a potansiyel etken olarak, serumda NO ve DOS'da nitrik oksit (NO) ve myeloperoksidaz (MPO) gibi oksidatif stres belirteçleri incelendi. Tüm kan ve DOS örneklemeleri ve tüm klinik ölçümler menstrual dönemin erken foliküler fazında gece açlığını takiben yapıldı. DOS örneklemeleri için maksiller anterior bölgede en fazla dişeti iltihabına sahip üç diş seçildi. SD, Gİ, Kİ, Pİ skorları PKOS hastalarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak önemli derecede daha yüksek bulundu. DOS örneği alınan dişlerde Gİ ve Pİ skorları açısından herhangi bir fark görülmedi. DOS MPO ve NO düzeylerinin PKOS hastalarında önemli derecede daha yüksekken, serum NO düzeyleri açısından ise iki grup arasında önemli bir fark olmadığı görüldü. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar, PKOS hastalarında, sağlıklı kontrollere göre periodontal hastalık yatkınlığının önemli oranda artmış olabileceğini ve lokal/periodontal oksidan durumun PKOS'dan etkilenmiş olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Periodontal disease and polycystic ovary syndrome (PCOS) are common disorders in women with a significant public health impact. Both disorders are associated with obesity, diabetes and cardio-metabolic risk. There are no published data regarding the periodontal status in PCOS. The aim of this study was to analysis the periodontal status and serum and gingival crevicular fluid (GCF) oxidative stress markers in women with PCOS compared to healthy young women. We studied 25 non-obese PCOS patients and 27 age and weight matched healthy controls. All participants were non-smokers. Clinical periodontal parameters including probing depth (PD), clinical attachment level (CAL), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP) and plaque index (PI) were recorded. As a potential contributor to periodontal status and PCOS, measurement of oxidative stress markers were performed including myeloperoxidase (MPO) in GCF, and nitric oxide (NO) in GCF and serum. All GCF and blood samples were taken and all clinical measurements were done in the same day during early follicular phase of the menstrual cycle after overnight fasting. Three teeth having the most prominent gingival inflammation in the maxillary anterior region selected for GCF sampling. PD, GI, BOP, PI were significantly higher in PCOS patients compared to controls. There were no statistically significant differences found between sampling teeth according to GI and PI scores. GCF MPO and NO were significantly higher in the PCOS group whereas serum NO was similar between the PCOS and control groups. Our results suggest that the susceptibility for periodontal disease may significantly increased in patients with PCOS compared to healthy young women, and that local/periodontal oxidant status appears to be affected in PCOS.