Obez sıçanlarda oluşturulan deneysel periodontitis modelinde anahtar sitokinler ve adipokinler
The key cytokines and adipokines in obese rats with experimental periodontitis
  1. Tez No: 293527
  2. Yazar: FETHİYE ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL YETKİN AY, PROF. DR. FATMA YEŞİM KIRZIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sitokinler immünomodülatör moleküllerdir. Periodontitisin patogenezinde interlökin (IL)- 1ß, IL-4, IL-6 ve Tümör Nekrozis Faktör (TNF)-? anahtar sitokinler olarak kabul edilmektedir. Adipoz doku adipokinlerin yanı sıra aralarında IL-1ß, IL-6 ve TNF-?' nın da bulunduğu proinflamatuvar ve antiinflamatuvar özellikli protein yapıda birçok biyoaktif molekül salgılar. Çalışmanın amacı periodontal patogenezde ve periodontitis ile obezite arasındaki olası ilişkide anahtar sitokinler ve adipokinlerin rolünün araştırılmasıdır.Çalışmada 32 adet erkek Wistar sıçan kullanıldı. Gruplar normal ağırlıklı periodontal olarak sağlıklı (NS), normal ağırlıklı periodontitisli (NP), obez sağlıklı (OS) ve obez periodontitisli (OP) şeklinde oluşturuldu. Periodontitis ligatürle 14 günde indüklendi. Sakrifikasyon sonrasında serum örneklerinde IL-1ß, IL-4, IL-6, TNF-?, leptin, adiponektin ve rezistin düzeyleri ELISA yöntemi ile belirlendi.Gruplar arasında serum leptin ve rezistin düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (P>0,0125).
Özet (Çeviri)
Cytokines are immunomodulatory molecules. In the pathogenesis of periodontitis interleukin (IL)-1ß, IL-4, IL-6 and tumor necrosis factor (TNF)-? are considered to be key cytokines. Adipose tissue secretes many bioactive molecules, such as proinflammatory and antiinflammatory proteins. The aim of this study is to investigate the role of key cytokines and adipokines in periodontal pathogenesis and in the possible relationship between periodontitis and obesity.Study groups were constituted as follows: normal-weight periodontally healthy (NH), normal weight periodontitis (NP), obese periodontally healthy (OH), and obese periodontitis (OP). Periodontitis was induced by ligature in 14 days. After sacrification, serum IL-1ß, IL-4, IL-6 and TNF-? levels were determined by ELISA.No statistically significant differences in serum IL-1ß, TNF-?, leptin, resistin levels were found between the groups (P>0.0125).