Ankilozan spondilitin temporomandibuler eklem ve çiğneme kasları üzerindeki etkilerinin klinik radyolojik ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of ankylosing spondylitis on tempomandibular joint and masticatory muscles by clinical, radiographic and magnetic resonance imaging methods
  1. Tez No: 293528
  2. Yazar: OSMAN SAMİ AĞLARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ankilozan spondilit (AS) ağrılı, etyolojisi tam olarak bilinemeyen, temelde omurgayı etkilemekle birlikte diğer eklemleri ve ligamentlerı tutan romatizmal bir hastalıktır. AS'te hastalığın süresine ve şiddetine göre temporomandibuler eklem tutulumu da görülmektedir.Çalışmaya AS hastası olan 29 (ortalama yaş 37,21±11,7; 13k-16e) ve 28 (ortalama yaşı 38,82±15,7; 18k-10e) sağlıklı birey dahil edildi. Klinik muayene yapıldıktan sonra panoramik ve lateral panoramik radyografide kondiler erozyon ve kondil hareketi değerlendirildi. MRG ile çiğneme kaslarında çap ölçümü ve TME değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis (AS) is a painful rheumatismal disease with an unknown etiology that involves mainly the spine concurrently with other joints and ligaments. Additionally in AS Temporomandibular Joint involvement can be seen according disease? s duration and severity.29 AS patients (mean age: 37,21±11,7; 13f-16m) and 28 healty person (mean age: 38,82±15,7; 18f-10m) involved in this study. After clinical examination condylar erosion and condylar movement evaluated on panoramic and lateral panoramic radiograpy. MRI was performed to evaluate TMJ and masticatory muscle thickness.