Farklı direkt kuafaj materyallerinin pulpaya etkilerinin stereolojik yöntemle incelenmesi
The Effects on the Pulp of Different Pulp Capping Materials Using Stereology
- Tez No: 293526
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT MADEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Çalışmamızın amacı, Mineral Trioksit Agregat (MTA), kalsiyum hidroksit (KH), Trombositten Zengin Plazma (TZP) ve Mine Matriks Türevi (EMD) ile direkt pulpa kuafajı sonrasında, pulpal enflamatuar yanıtın, tersiyer dentin kalınlığının ve odontoblast benzeri hücre sayısının değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 36 adet Wistar albino ratlarından elde edilen 144 adet kesici diş kullanıldı. KH, MTA, TZP ve EMD direct pulpa kaplama ajanı olarak 96 adet kesici diş pulpasına uygulandı. Geriye kalan 48 kesici dişten pozitif ve negative kontrol grupları elde edildi. Çalışmanın operatif bölümü 7. ve 28. gün sonrası dişlerin çekilmesi ile sonlandırıldı. Rutin histololojik takip sonrasında kesitler Hematoksilen ve Eozin ile boyandı. Bütün kesitler enflamasyon yanıtının değerlendirilmesi için ışık mikroskobunda incelendi. Odontoblast benzeri hücreler ?Tekdüze Sistematik Rastgele Örnekleme? yöntemi ile desteklenmiş histomorfometrik olarak sayıldı. Ayrıca tersiyer dentin kalınlığı da aynı yöntem ile ölçüldü. Bütün gruplarda pulpa perforasyonunu izleyen 7. ve 28. günlerde odontoblast benzeri sayı ortalamasının arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluatedof the pulpal inflammatory response, collected quantitative information about the reparative dentine thickness andthe numbers of odontoblast-like cells after direct pulp capping with Mineral Trioxide Aggregate (MTA), calcium hydroxide (CH),Platelet-Rich Plasma (PRP) and enamel matrix derivative (EMD).The experiment was conducted on 36 Wistar albino rats, or a total of 144 incisor teeth. CH, MTA, PRP and EMD were applied as direct capping agents on the incisor pulps of 96 incisors. Positive and negative control groups were created on the remaining 48 incisors. The operative stage of the research ended with the extraction of the teeth on the 7th and 28th days. After the routine and histological sequence, cross sections were stained with Haematoxylin and Eosin. All of the sections were evaluated in terms of inflammatory reaction by histologic analysis taken by light microscope. The numbers of the odontoblast-like cells were counted histomorphometrically supported ?Systematic Uniform Randomized Sampling (SURS)?. Moreover the thickness of the reparative dentine was measured in same method. The mean of the number of odontoblast?like cellswere seen increasing steadily between day 7 and 28 following pulp exposure in all groups.