Gelişimsel kalça displazili çocuklarda medial yaklaşımla açık redüksiyon erken dönem sonuçlarımız
Early results of open reduction through medial aproach in children with developmental hip dysplasia
  1. Tez No: 293542
  2. Yazar: TÜLİN TÜRKÖZÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç; Kapalı redüksiyon için uygun olmayan 6-18 ay arası GKD'li hastalarda medial yaklaşımla açık redüksiyon uygulamalarımızın erken dönem klinik ve radyolojik sonuçlarını incelemekHastalar ve yöntem; Çalışmaya 2007?2011 yılları arasında tipik kalça displazisi nedeniyle, medial yaklaşımla açık redüksiyon yapılan 19 hasta retrospektif olarak tarandı ve erken tedavi sonuçları değerlendirildi.Çalışmaya 19 hastanın 15'i kız (%78,9), 4'ü erkek (%21,1) toplam 28 kalçası dahil edildi. Ortala yaş 12,11 (3 ay -18 ) ay ve ortalama takip süresi 18,58 (6-48) ay idi. Ameliyat öncesi hastaların yakınlarından anemnez alınarak tüm hastaların fizik muayeneleri yapıldı (pili asimetrisi ve abdüksüyon kısıtlılığı). Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası asetabular indeks açı ölçümleri yapılarak asetabuler indeks düzelme yüzdesi hesaplandı. Hastaların son kontrollerindeki femoral anteversiyon ölçümleri Craig testine göre yapıldı.Hastaların son kontrollerinde, avasküler nekroz varlığı Kalamchi ve MacEwen kriterlerine, klinik değerlendirme Modifiye McKay kriterlerine, radyolojik değerlendirme için Severin kriterleri kullanılarak yapıldı.Sonuçlar: Çalışmamızda, ameliyat edilen kalçaların ameliyat öncesi asetabuler indeksi ortalama 39,14 (32-50) derece olup, en son kontrol asetabuler indeks değerleri ortalama 30,50 (18-48) dereceydi.
Özet (Çeviri)
Aim; to evaluate early radiographical and clinical results of open reduction through medial approach which was performed on the patients, between 6-18 month of age, who had developmental hip dysplasia and who,hence, weren?t appropriate for closed reduction.Material and Method; In the study, 19 patients, whose treatment was performed using open reduction through medial approach because of typical hip dysplasia, were examined and the results of early treatments were evaluated .28 hips (19 patients; 15 girls(%78,9),4 boys(%21,1)) were included in the study. The average was 12-11 months(3-18 months) and the mean follow up of the patients was 18-58 monts (6-48). Before the operation, physical examination of all the patients were carried out by getting history from their families. The percentage of development of acetabulary index was assessed by measuring preoperative and postoperative angle of acetabulary index of all patients.In the last controls, femoral anteversion evaluations were made according to Craig test. In addition, the presence of avascular necrosis was evaluated in accordance with Kalamchi and MacEven criteria, and clinic evaluation was conducted according to Modified McKay criteria. Severin criteria was also used for radiologic evaluation.Results; In the study the mean value of preoperative acetabulary index of the hips that were operated was 39, 14(32-50) and the mean value of acetabulary index in the last controls was 30, 50 (18-48).