Puzolanik malzemelerin betonun basınç dayanımı ve klor iyonu geçirimliliğine etkisi
Effect of pozzolanic materials on compressive strength and chloride permeability of concrete
- Tez No: 293623
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada puzolanik malzemelerin betonun basınç dayanımına ve klor iyonu geçirimliliğine etkisi araştırıldı. Yapılan deneysel çalışmada tras ve cüruf kullanıldı. Üretilen karışımlarda klor iyonu geçirimliliğini incelemek adına, elektriksel özdirenç, hızlı klor, bulk diffusion ve ıslanma-kuruma deneyleri yapıldı. Elde edilen sonuçlar, tras ve cüruf gibi puzolanik malzemelerin betonun klor iyonu geçirimliliğini önemli oranda düşürdüğünü ortaya koydu. Puzolanik malzemelerin karışımlardaki oranlarının artması ile, elektriksel özdirençlerinin büyük ölçüde arttığı, hızlı klor geçirimliliğinin de önemli derecede düştüğü gözlendi. Karışımların basınç dayanımının, klor geçirimliliği ile kıyaslandığında puzolanlardan nispeten daha az etkilendiği gözlendi. Deneyler ilerleyen yaşlarda tekrarlanarak, kür sürelerinin basınç mukavemeti ve klor geçirimliliği üzerindeki etkisi de irdelendi. Servis ömrü boyunca, klor etkisi altında durabilite kayıplarına uğrayacak yapılar için, puzolan katkılı üretimlerin yapı maliyeti içerisindeki etkisi araştırıldı. Neticede tras ve cüruf gibi puzolanik katkı malzemesi kullanımı ile durabilite artışı ve beton üretiminde önemli maliyet düşüşleri sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of puzzolanic materials on the compressive strength and the chloride ion permeability of concrete were investigated. In the experimental study Portland cement was partially replaced by trass and ground granulated blust furnace slag. In order to determine the chloride permeability of mixtures; electrical resistivity, ASTM C1202, bulk diffusion and wetting-drying tests were performed. Compressive strengths of the specimens were also obtained. The results obtained demonstrated that puzzolanic materials such as trass and slag substantially reduced the chloride permeability of concrete. With the increase in the ratio of the pozzolanic materials in the mixture, the electrical resistivity is greatly increased. Rapid chloride permeability and bulk diffusion, however, were reduced significantly. Compared to the chloride permeability, compressive strength is less affected from the use of pozzolanic materials. By the inclusion of the pozzolans into the mixture, the compressive strength increased slightly, yet increasing the amount of pozzolans caused rapid reduction in strength of mixture. Effects of the pozzolans on the life-cycle cost of a typical structure was investigated. As a result, with the use of puzzolanic materials such as trass and ground granulated blust furnace slag, increases durability and provides significant cost savings in the production of concrete.