Kentsel yenileme alanlarının belirleme ve uygulama süreçlerinin incelenmesi: Yenikapı yenileme alanı örneği
Analysing designation and implementation process of urban renewal areas: Yenikapi renewal area case
  1. Tez No: 293668
  2. Yazar: MEHMET KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde 5366 numaralı kanunla ortaya çıkan ?Yenileme Alanı? kavramı bir süreç içerisinde incelenmiştir. Bu bağlamda Kentsel Yenileme olgusunun kavramsal çerçevesi çizilmiş. Geçmişten bugüne nasıl bir evrim geçirdiği incelenmiştir. Yurt dışı örneklerinin incelenmesinden sonra ülkemizdeki güncel bir uygulama olan Yenikapı Yenileme Alanının proje gelişim süreci incelenmiştir. Son olarak da mevcutta var olan yenileme alanı kavramının uygulamalarının ülkemizde uygulamalarında olumlu ve olumsuz yönler ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study concurrency of ?Renewal Area? concept by 5366 numbered law is examined in terms of its process. In this context ?urban renewal? concept is defined. Then the evolution of this concept is examined. After examining foreign countries? examples, current renewal area in Yenikapı area is examined in terms of its process. As a conclusion positive and negative ways are pointed in practices of urban renewal areas in our countries are criticized and