Asidik ortamda kaolendeki alüminyumun çözünme kinetiği
  1. Tez No: 29372
  2. Yazar: YUSUF SAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. RIZA ALTIOKKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada; kalsine edilen kaolin, hidroklorik asit çözeltisinin bilinen derişimlerinde ve sabit sıcaklıkta çözün dürülmüş ve çeşitli zaman aralıklarında çözeltiden numuneler alınarak, çözeltiye geçen alüminyum miktarı belirlenmiştir. Çözeltiye geçmiyen alüminyum miktarı zamana karşı grafiğe geçirilerek çözünme eğrileri elde edilmiştir. Bu eğriler, 600 °C de bir saat süre ile kalsine edilen örnekte, alüminyumun #11,8 oktahedral yapıda bulunduğunu; ayrıca çözünmenin birinci mertebeden olduğunu göstermektedir. Çeşitli sıcaklıklarda elde edilen deney verileri Arrhenius eşitliğinde kullanılarak, tetrahedral ve oktahedral alüminyumun çözünmesi için gerekli aktivasyon enerjisi yaklaşık olarak, sırasıyla 20 ve 24 kcal/mol olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
vi SUMMARY The calcined kaolin was digested in hydrochloric acid of known concentration and constant temperature. The samples taking from the solution at various periods of time were analysed and the amount of aluminium passed into the solution was determined. Rate of solution curves were ohtained by plotting the logarithm of the percent of the residual aluminium against time. From the inter pretation of these dissolution curves, it was shown that tue tested sample which was calcinated at 600 °C for one hour contains 8.8% tetrahedral and 11.8% octahedral aluminium expressed as the oxide and dissolution of each of them is in agreement with thfi first order reaction kinetic. Repeating the experiments at various tem perature and applying the Arrhenius equation the activa-fcion energies for the dissolution of tetrahedral and octahedral alumi nium were also calculated to he approximately 20 and 24 kcal/mol respectively.