Asidik ortamda kaolendeki alüminyumun çözündürülmesi ve reaksiyon kinetiği
  1. Tez No: 15887
  2. Yazar: TURAN KAYA YAZICILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL ÇETİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada; kaolen kilinden alüminyumun çözül dürülme si, asit türü ve derişimi, kaolen kalsinasyon sıcaklığı ve süresi, reaksiyon sıcaklığı ve süresi, ortamda- potasyum florür bulunması ve KP/Al2O3, mol oranı parametreleri değiş tirilerek incelenmiştir. Den el "bulguların değerlendirilmesi sonucunda kaolende- ki alüminyumun etkin oran ve hızda çözündürülebilmesi için; -Kaolenin 600°C da 1 saat süre ile kalsine edilmesi -Sülfürik asitin 2.0 M çözeltisinin kullanılması -Reaksiyon sıcaklığının 95 C olması -Ortamda (KP/A12 03 mol oranı=0,30) potasyum florür bu lunması :ger ektiği ve verilen şartlarda 2 saatlik reaksiyon süresi sonunda kaolendeki alüminyumun % 97 oranında çözün- dürüldüğü bulunmuştur. Katı-sıvı çözündürme reaksiyonu; katı ürün tabakasında diffüzyon kontrollü bir reaksiyon olup yukarıda verilen şartlarda reaksiyon aktivasyon enerjisinin 6,5 kcal/mol ol duğu; aynı şartlarda ortamda KP bulunmaması durumunda ise 10,5 kcal/mol olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work,“the parameters that affect the leaching of aluminium from kaolinite are investigated. These inclu de acid type and concentration, calcination temperature and lenght, reaction temperature and lenght, absence and presen ce of KF and when the KP is present the mole ratio of ZF/A1203. After evaluating the experimental findings, it was conc luded that the optimum conditions for the leaching of alumi nium from kaolinite are as follows; -Calcination temperature is 600 C and its lenght is 1 hour -2.0 M H-SO. solution -Reaction temperature is 95 C -KF/Al 0. mole ratio is 0,30 Under the above conditions and 2 hours reaction time, it was observed that 97 $> of aluminium in kaolinite was leached out into bulk liojuid. The liquid-solid leaching reaction was found to be cont rolled by diffusion in solid product layer. ”Önder the con ditions given above, the activation energy of the reaction was 6.5 kcal/mole. Hovewer in the absence of EP in the me dium, the activation energy was 10.5 kcal/mole.