Benzoxazine based macromolecular architecture
Benzoksazin esaslı makromoleküler mimari
  1. Tez No: 293732
  2. Yazar: BARIŞ KIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, polibenzoksazinlerin işlenebilirliğini ve mekanik özelliklerini geliştirmek için yapısında benzoksazin üniteleri içeren yan zincir, ana zincir veya telekilik polimerler sentezlenmiştir. Kürleme ile oluşacak çapraz bağlı yapılarda benzoksazinin bağlı olduğu polimerik yapıların işlenebilirliğe ve mekanik özelliklere katkısı beklenmiştir. Polimerler termoplastik rol oynamakta ve beraberinde boyutsal karalılık, kimyasallara direnç ve ısıl dayanım gösterebilmektedirler. Bu amaca yönelik benzoksazin içeren polistiren ve poli(?-kaprolakton) makromonomerleri sentezlenmiştir. Ana zincirde benzoksazin içeren polimerler için yüksek molekül ağırlıklı poli(estereter)ler (PEE) sentezlenmiştir. Yan zincirde benzoksazin içeren polimerler için asetilen içeren benzoksazin sentezlenmiştir. Elde edilen polimerlerin spekroskopik ve termal karakterizasyonları yapılmıştır. Benzoksazin içeren poli(estereter)lerden elastik film yapmak mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we improved the processability and mechanical properties of polybenzoxazines by synthesizing novel polymeric based precursors by incorporating benzoxazine units either as side chain or as end chain or in main chain of polymer. It is expected that, the cross-linked network structure formed from polymer and polymerization of benzoxazine will exhibit enhanced mechanical property while retaining the beneficial properties of polybenzoxazine. For these aims, benzoxazine ring has been anchored to the end of a polymer and thermally curable benzoxazine ring containing polystyrene and poly(?-caprolactone) macromonomers were synthesized. For main chain precursors we have synthesized high molecular weight poly(etheresters) (PEE) containing benzoxazine units and for side chain precursors an acetylene monomer containing benzoxazine group was synthesized and polymerized. The obtained polymers were characterized by spectroscopic and thermal analysis. Transparent flexible films were obtained from benzoxazine containing poly (etherester)s.