Hidroklorik asit ortamında düşük krbonlu çeliklerin korozyonuna film oluşturucu maddelerin inhibitör etkisi
  1. Tez No: 29374
  2. Yazar: A.SAFA GERÇEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZEN BEREKET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Düşük karbonlu çeliklerin hidroklorik asit ortamında korozyonuna metil metakrilat ve akrilonitril gibi monomerlerin.etil krotonat ve 3-metil kroton aldehit gibi a, S doymamış karbonil bileşiklerinin inhibitor etkinlikleri ağır lık azalması yöntemiyle incelenmiştir. Akrilonitrilin maksimum inhibitor etkinliği % 85 ci varında olduğu, 0,5 M ve 4 M'lık hidroklorik asit çözelti lerinde inhibitor etkinliğinin düşük, 1 M ve 2 M'lık HC1 asit çözeltilerinde inhibitor etkinliğinin yüksek olduğu gözlenmiştir. 10"~3 M derişiminde KsSeO© ilâvesinin inhibi tor etkinliğini arttırdığı bulunmuştur. Metil metakrilat m maksimum inhibitor etkinliği % 60 civarında olduğu ve asit derişimi arttıkça inhibitor etkin liğinin azaldığı görülmüştür. io~2 M derişiminde KsSeO© ilâvesinin inhibitor etkinliğini artırdığı bulunmuştur. Etil krotonat ve 3-metil kroton aldehitin hidroklorik asit çözeltisinde çeliğin korozyonuna inhibitor olarak dav randığı bulunmuş ve etil krotonatm inhibitor etkinliğine hegzadesiltrimetilamonyumbromürün arttırıcı etki yaptığı gözlenmiştir. Akrilonitril, metil metakrilat ve 3-metil kroton al dehitin çeliğin korozyonuna inhibitor etkinliğinin, metal yüzeyinde polimer filmi oluşturmasından; etil krotona^in inhibitor etkinliğinin ise yüzeyde adsorps iyondan kaynak lanabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
vi SUMMARY Inhibition efficiency of monomers such as acrylonit- rile and methyl methacrylate and inhibition efficiency of a, 6 unsaturated carbonyl compounds such as ethyl crotonate and 3-methyl crotonaldehyde for the corrosion of low C content steel in HC1 solutions were studied by weight loss measurments. Maximum inhibition efficiency of acrylonitrile was found to be about % 85. However the inhibition efficiency of acrylonitrile in 0,5 M and 4 M HC1 solutions. The pre sence of 10~3 M KaSsaO® increases inhibition efficiency of acrylonitrile to certain extend. Maximum inhibition efficiency of methyl methacrylate was found to be around % 60. The inhibition efficiency fo und to be decreased as the acid concentration increased. Ethyl crotonate and 3-methylcrotonaldehyde was found to be effective inhibitor for the corrosion of steel in HC1 solutions and surface active compound such as hexadecyltri- methyl ammonium bromide have increased the effect on inhi bitory action of ethyl crotonate. Inhibition effect of acrylonitrile, methyl methacry late and 3-methylcrotonaldehyde was thought to be due to formation of polymer film on the metal surface while inhi bition effect of ethyl crotonate was thought to be due to surface adsorption.