Sudan siyanür (CN-) iyonlarının elektrokimyasal yöntemle giderilmesi
- Tez No: 29375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu çalışmada, su kirliliğine katkıda bulunan ve akış halindeki suda yönetmeliklerce belirtilen değerlerde tutulması zorunlu olan siyanürün elektrokimyasal yükseltgeme yöntemi ile sudan uzaklaştırılması sağlanmıştır, iki kutuplu damlamak reaktörde sürekli ve kesikli geridöngülü prosesler ile çalışılmıştır. Sürekli proseste yapılan deneylerde, farklı siyanür başlangıç derişimlerinde çalışılarak uygulanan gerilim, çözelti akış hızı, destek elektrolit (NaCl) derişimi, pH değerleri değiştirilerek giderim, akım verimi, hacim-zaman verimi ve enerji tüketimi üzerine etkileri gerilimin bir fonksiyonu olarak incelenmiştir. Ayrıca bir metal kaplama tesisi durulama suyu alınarak pH = 10'da elektrokimyasal işleme tabi tutulmuş ve düşük enerji tüketimi ile % 100 siyanür giderimi sağlanmıştır. Kesikli-geridöngülü proseste, farklı siyanür ve NaCl derişimi, farklı gerilim ve akış hızlarında kütle aktarım katsayıları hesaplanmış ve bu parametrelere bağlılığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
vl SUMMARY In this work, removal of cyanide which is cause of pollution in water has been carried out by an electrochemical oxidation method. Using a bipolar trickle tower reactor operating continious and batch recycling mode. In continious mode, working in the different initial cyanide concentrations effect of applied potential, flowrate, supporting electrolyte concentration and pH on the removal rate, current efficiency, space-time yield and energy consumption has been investigated. In addition a sample of waste water provided from the plating facility of a local plant has also been examined in the same reactor and removal rate of 100% has been achieved with low energy consumption values. Mass transfer coefficients for the system have been determined and its depence on cyanide and supporting electrolyte concentrations, applied potentials and flow rates has also been shown in the batch recycling system. In addition, operation conditions such as applied patential, flow rates etc. to get higher removal rate with higher current efficiency and lower energy consumption in a shorter time period has also been studied in the same mode.