Contact angle evaluation and modeling by using immiscible fluids
Birbiri ile karışmayan akışkan çiftleri kullanılarak temas açılarının modellenmesi
  1. Tez No: 293746
  2. Yazar: ORKUN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. SENİHA GÜNER, PROF. DR. H. YILDIRIM ERBİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, FEP-Teflon, polipropilen, poli(metil metakrilat), polikarbonat ve cam yüzeyler üzerinde, farklı sıvı ve birbiri ile karışmayan akışkan çiftleri için ölçülen tek-sıvı ve iki-sıvı temas açısı verileri karşılaştırılıp, toplamlarının 180o ideal durumdan sapması incelenmiştir. Bu açıların toplamları, tamamlayıcı durumlarda ideal durumdan sapmaların anlaşılması için karşılaştırılmıştır. Bu çalışmadaki amaç, aynı polimer ve cam yüzeyler üzerinde ve aynı sıvılarla, tek-sıvı ve iki-sıvı temas açısı ölçümlerinin toplamlarının ideal durumdan sapmaların kaynağının araştırılması ve geliştirilecek bir model ile bu sapmaların yarı-ampirik olarak bir denklemle ifade edilmesidir. Young-Dupre denklemleri test edilerek bu farklar, yüzeyde oluşan filmin yayılma basıncına dayandırılmıştır. Yeni bir yaklaşım olan ?tamamlayıcı histeresis? yaklaşımında, ?HW (cos?x-cos?y) çarpımlarının, aynı yüzey için spesifik bir materiyal özelliği ifade ettiği sonucuna varılmıştır. Burada ?HW hidrokarbon-su ara yüzey gerilimini, ?x ve ?y ise tamamlayıcı durumların temas açısı değerlerlerini ifade etmektedir. Temas açısı histeresis değerleri, iki-sıvı durumu için literatürde ilk defa ölçülmüş olup, kullanılan yüzeylerin yüzey serbest enerjileri değişimlerine göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, on FEP-Teflon, polypropylene, poly(methyl methacrylate), polycarbonate and glass surfaces, one-liquid and two-liquid contact angle values were measured by using different liquids and immiscible fluid couples. Summation of both results was compared to examine deviations of difference from ideal condition, total of 180°, for complementary cases. The aim of the study is investigating the sources of the discrepancies from the ideal conditions, when measuring one-liquid and two-liquid contact angle data on the same polymer and glass substrates and by using the same fluid couples. These discrepancies were explained according to the surface properties. In addition, these deviations were attributed to semi-empiric models. After testing Young-Dupre equations, these discrepancies were found to be in relation to spreading pressures of water and oil films, formed on the substrates. A new approach, named ?complementary hysteresis?, was tried for different immiscible fluids; ?HW (cos?x-cos?y) values were observed as a specific material property, for the investigated surfaces. Here, ?HW , ?x and ?y represent interfacial tensions of water/hydrocarbon and contact angle values for complementary cases, respectively. Contact angle hysteresis data, which was calculated from advancing and receding contact angles, were measured for the first time in literature for two-liquid setup, and these data were also investigated in terms of surface free energies of the substrates.