Design activities and decisions in conventional and computer aided architectural design processes
Bilgisayar destekli ve geleneksel mimari tasarim süreçlerinde eylemler ve kararlar
- Tez No: 293773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ERDEM, PROF. DR. ÖMER AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Psikoloji, Architecture, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, bilgisayar destekli ve geleneksel mimari tasarım süreçlerindeki benzerlikler ve farklılıkları analiz ederek, tasarım araç ve ortamlarının öğrencilerin tasarım davranışı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırma sorularına cevap aramak amacıyla iki deneysel kuruluş içeren kontrollü bir deney yürütülmesi kararlaştırılmıştır: birinci deneysel durumda (C01), denekler yalnızca tercih ettikleri yazılım(lar)la tasarım yaparken, ikinci deneysel durumda (C02) deneklerin yalnızca kalem, kağıt, cetvel gibi geleneksel tasarım araçları ile tasarım yapmasına izin verilmiştir. Bu tasarım göz önüne alınarak 16 mimari tasarım öğrencisi üzerinde her biri 120 dakika süren bir deney çalışması gerçekleştirilmiştir ve toplam 1890 dakikalık protokol kaydı elde edilmiştir. Bu bağlamda bu deneysel çalışma, indekslenmiş yayınlar göz önüne alındığında şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı tasarım deneyi olarak nitelendirilebilir. Deneylerin istatistiksel analizi sonucunda temsiller, konseptler ve strüktür ilgili kararlar ve metinsel temsilerin ortalamaları arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Ayrıca bilgisayar ortamında tasarım yapan deneklerin kararlarının zaman içindeki düzenlerinde gözle görülebilir farklılıklar bulunmaktadır. Bu deneklerin tamamına yakını üç boyutlu temsil üretme aşamasında tasarım sürecine ilişkin sayısız karar vermelerine rağmen çok az sayıda kavramsal karar vermişlerdir. Söz konusu denekler mevcut tasarım mekanının ayrıntılı üç boyutlu temsillerini üretmeye odaklanmışlardır. Öte yandan geleneksel yöntemlerle tasarım yapan denekler çok daha basit temsiller kullanarak tasarım yapmış ve kavramsal karar verme süreçleri kesintiye uğramamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the possible reflections of the design domains on the students? design behavior by analyzing the similarities and differences between the computer-aided and conventional architectural design process. After a general survey of former empirical research on computer aided architectural design (CAAD), it was decided to conduct a controlled experiment with two conditions: first experimental condition (C01), the subjects were obliged to design with the software they prefer while participants in the control condition (C02) were only allowed to utilize only conventional tools. The sample population was determined as 16 senior students of ITU Faculty of Architecture. The duration of the experiment was defined as 120 minutes. The experiments were conducted in ITU Faculty of Architecture and a total of 1890 minutes of protocol recordings were obtained. In terms of the number of participants and length of the experiments, this research is one of the most comprehensive studies ever undertaken among the indexed publications. Analysis of the experiments revealed that, there is significant difference between the means of decisions on representation, decisions on the design process, concepts, structure and textual representations in conventional design and CAAD conditions. Moreover, the overall decisions of the subjects that designed using CAAD software were organized differently throughout time. All subjects under this condition took numerous decisions about the design process but very few conceptual ones. On the other hand, subjects in the conventional design condition used simpler representations and their conceptual decision making process was more continuous.